zdielať

Počuli ste už o eustrese? Môže mať na naše telo aj pozitívny vplyv

eustres - annie spratt g9KFpAfQ5bc unsplash scaled - Počuli ste už o eustrese? Môže mať na naše telo aj pozitívny vplyv

Stres je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou života a aspoň občasne ho pociťuje každý jeden z nás. Vo väčšine prípadov má na telo veľmi negatívny vplyv a dlhodobý stres môže mať pre organizmus až fatálne následky. Existuje však aj forma stresu, ktorá je pre naše telo aspoň v istej miere pozitívna.

Ak vám nehovorí nič eustres, nemusíte sa báť. Určite ho občasne prežívate aj vy. Denne môžeme prežívať niekoľko druhov stresu- negatívny, ale aj pozitívny. Pri eustrese ide o situácie, z ktorých sa tešíte, ale napriek tomu vo vás vyvolávajú isté obavy. Ide o pozitívnu záťaž, ktorá motivuje často ku lepšiemu a kvalitnejšiemu výkonu. Zvyčajne sa týka najmä životných zmien ako je napríklad povýšenie, svadba či narodenie dieťaťa.

eustres - ahmad gunnaivi OupUvbC TEY unsplash 1024x683 - Počuli ste už o eustrese? Môže mať na naše telo aj pozitívny vplyv
autor: unsplash.comEustres vzniká v situáciách, z ktorých sa tešíme, ale zároveň sú výzvou.

Pod dobrým stresom rozumieme taký, ktorý nie je akútny ani chronický. V takomto prípade telo uvoľňuje kortizol, adrenalín a noradrenalín. Tieto látky posilňujú naše telo, zvyšujú pozornosť, zlepšujú motiváciu a aj fungovanie vnútorných orgánov. tento stres nám pomáha napríklad učiť sa a vzdelávať sa. keď máme v tele nízku hladinu stresu sme unavení a nepozorní a tak si ťažšie dokážeme zapamätať. Zvýšená hladina stresu urýchľuje tento celý proces. Naopak veľmi vysoká hladina stresu v tele vedie k zhoršeniu zapamätania informácií. Z tohto celého vyplýva, že istá hladina stresu je veľmi prospešná pre telo. V tomto prípade nám telo môže vysielať signál, že sme schopní podať lepší výkon prípadne vnímať viac informácií.

Eustres vznikne len za určitých podmienok ako napríklad:

  • dostatok spánku
  • vnútorná, ale najmä aktívna potreba vyriešiť problém
  • schopnosť vyriešiť daný problém
  • pocit kontroly nad okolnosťami

Ak chcete zvládať tie pozitívne, ale aj negatívne stresové situácie lepšie, mali by ste myslieť na dostatok odpočinku a relaxu. Venujte sa záľubám, priateľom, jedzte kvalitné jedlo, pite dostatok vody a všetko lepšie zvládnete.

Kategórie:

Podobné články