zdielať

Počuli ste už o alergii na chlad? Môžete ňou trpieť aj vy

alergia na chlad - girl 1879908 1920 - Počuli ste už o alergii na chlad? Môžete ňou trpieť aj vy
zdravie, alergia Pixabay

Chladné počasie a predvianočné obdobie milujú niektorí z nás. Pre mnohých ľudí však môže byť toto obdobie komplikované a priam až spôsobovať zdravotné problémy. Takzvaná alergia na chlad je pre mnohých ľudí utrpením. 

Pod pojmom alergén si väčšina z nás predstaví peľ, prach, či zvieraciu srsť. Málokto vôbec tuší, že pre sú ľudia, ktorí môžu trpieť aj alergiou na chlad. Na prvý pohľad je niekedy ťažké povedať, či smrkanie, vyrážky na rukách a slziace oči môžu mať súvis s alergiou na chlad alebo klasickým prechladnutím. Pritom ide o rozdielne ochorenia. Takzvaná falošná alergia na chlad sa prejavuje začervenaním a svrbivou žihľavkou. Ide o pseudoalergiu, ktorá je odpoveďou na fyzikálny podnet, nie alergén.

Prejavy tejto alergie sú veľmi podobné ako pri klasickej alergii. V minime prípadov môže dôjsť až k závažným opuchom jazyka. Väčšinou sa prejavuje miestne tam, kde koža prichádza do kontaktu s nižšou teplotou. Pri rozvoji a vzniku alergií hrajú veľkú úlohu aj náhle zmeny teploty. Zvyčajne najviac trpí nechránená pokožka, ktorá sa môže začervenať a postupne až praskať. Ďalším orgánom, ktorý reaguje na chlad sú oči, ktoré môžu zostať kvôli tomu zapálené prípadne sa môžu zapáliť očné spojivky. Pri podrádení horných dýchacích ciest dochádza k nádche či ku zvýšenej sekrécii z nosa. Pri napadnutí dolných dýchacích ciest prichádza k suchému dráždivému kašľu.

Pri takejto alergii pomáhajú antihistaminiká prípadne antileukotriény. Ak však chcete otestovať, či ňou trpíte, položte si na 15 minút kocku ľadu na telo. Ak ju máte, tak sa vám na tom mieste zjaví pupenec.

K zlepšeniu celkového stavu pomáha otužovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, primerané oblečenie, neprekurovanie bytu  a striedanie studenej a teplej vody pri sprche, ale aj sauna. Vďaka tomu sa zlepuje celková kondícia organizmu. Otužovanie považuje mnoho ľudí za zdĺhavé a zbytočné. Pri otužovaní je však potrebné myslieť na to, že len systematické a postupné otužovanie prináša efekt a zaručené výsledky.

Kategórie:

Podobné články