zdielať

Pitný režim v novom šate

pitný režim - kwame anim vlMWM GWgoE unsplash scaled - Pitný režim v novom šate

Leto sa približuje míľovými krokmi a my si opäť zvykáme na dlhšie a teplejšie dni. S letom neodmysliteľne súvisí sezóna grilovačiek a letných dovoleniek, ale i toho, na čo nespomíname s veľkou radosťou a obľubou – potenie. Vysoké teploty nútia náš termoregulačný systém pracovať oveľa tvrdšie a potenie je jednou z možností, ako zachovať všetky telesné systémy v rovnováhe a ochrániť ich pre prehriatím. Nadmerné potenie počas letných horúčav si na druhej strane vyžaduje doplnenie tekutín. Dnes už nemáme presne definované množstvo. Potreba dvoch litrov tekutín už bola dávno vyvrátená a dnes existujú nové postupy, ako správne vypočítať množstvo vody, ktoré by sme mali denne vypiť.

pitný režim - joanna kosinska Ym62ahWQtjY unsplash 1024x684 - Pitný režim v novom šate
autor: Joanna KosinskaPitný režim môžete dodržať jednoducho.

Množstvo ľudí sa však každý deň stretáva s tým, že pitný režim nie sú schopní dodržať. Ako je možné vypiť dva litre vody bez toho, aby sme ich do seba nemuseli dostať naraz. Ľudia, ktorí nedodržiavajú pitný režim počas celého dňa a snažia sa ho doplniť naraz, extrémne zaťažujú svoje obličky i celú vylučovaciu sústavu. Okrem toho, organizmus nie je schopní spracovať obrovské množstvo vody naraz a vylúči ju bez toho, aby došlo k hydratácii buniek celého tela. Existujú však jednoduché pravidlá, ktoré Vám pitný režim pomôžu dodržať.

Voda celý deň na stole

Investujte do kvalitnej fľaše na vodu. Dnes už sú k dispozícii plastové i sklenené modely, ktoré vynikajú naozaj krásnym dizajnom. Vodu majte vždy po ruke. Keď ju uvidíte na svojom pracovnom stole, oveľa jednoduchšie dodržíte pitný režim

pitný režim - manki kim L82 kkEBOd0 unsplash 1024x683 - Pitný režim v novom šate
autor: Manki KimPri doplnení tekutín môžu pomôcť aj bylinkové čaje.

Bylinkové čaje dostávajú zelenú

Čistá voda nie je pre začiatočníkov v oblasti pitného režimu lákavá. Hľadajú možnosti, ako prijať dostatok ochutených tekutín. Ovocné šťavy nie sú ideálnou alternatívou, pretože obsahujú množstvo cukru. Vyskúšať však môžete bylinkové čaje, ktoré sú výborné a pýšia sa i množstvom zaujímavých vlastností. Harmančekový čaj dokáže upokojiť podráždený žalúdok a bojuje proti zápalom, mätový zas vynikajúco pôsobí na podporu zdravia čriev a má i chladivé účinky. Vyberte si bylinkový čaj, ktorý Vám zachutí a pomôže dodržať pitný režim.

Pravidelná rutina

Ak máte naozaj výrazný problém s dodržaním pitného režimu, pomôcť môže rutina. Zvyknite si dopriať pohár čistej vody hneď po prebudení, po raňajkách, obede, olovrante i pred spaním. Postupne si vybudujete návyk, ktorý Vám pomôže zamerať sa na príjem vody a nepodceňovať ho. Vďaka pravidelnému pitnému režimu sa budete cítiť príjemnejšie, podporíte chudnutie i zlepšíte stav svojej pleti.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.