zdielať

Fitnes trendy roka 2018. Už ste ich skúsili?

Fitnes trendy roka 2018. Už ste ich skúsili? - shutterstock 296937782 - Fitnes trendy roka 2018. Už ste ich skúsili?
Čo tak skúsiť niečo nové? Zdroj: shutterstock

Niektoré sa opakujú ako móda, iné dokázali využiť, že aj pri cvičení možno stále osúvať mantinely. Fitnes samo o sebe musí byť zábavné, aby nás napĺňalo endorfínmi a telo si nezvyklo na rovnaké pohyby. Preto nie je zlé skúsiť niečo nové.

 

Zhoda profesionálov

Americký ACSM’s Health & Fitness Journal analyzoval pohľady 4000 fitnes inštruktorov, trénerov, fyzioterapeutov, športovcov a ďalších ľudí z fitnes brandže, aby predstavili, čo bude tento rok IN vo fitkách po celom svete. Tak sa podarilo zostaviť rebríček, s ktorým budete cvičiť v rytme módy.

 

HIIT

Vysoko intenzívny intervalový tréning je hitom už od roku 2014, ale ani v tomto roku podľa ACSM nebude mimo. Stáva sa evergreenom, mení sa akurát jeho prevedenie. To znamená, že sa do tréningu pridávajú nové cviky a mení sa aj intenzita tréningu. Zatiaľ, čo v minulosti sa hovorilo, že postačí aj 10 minút, dnes sa hovorí, že pol hodina je optimum. No rozhodne nie každý deň. Dva, maximálne trikrát do týždňa má pre telo výrazne účinnejší efekt ako dlhé trávenie času v posilňovni a každý deň.

 

Cvičenie s vlastným telom

Preplnené posilňovne, často nie najpríjemnejšie priestory, dochádzanie a drahé vstupné. To všetko hrá do karát cvičeniam s vlastnou váhou. Pod týmto trendom je podpísaných aj množstvo tréningových postupov a internetových kurzov, ktoré umožnia človeku precvičiť si a skultivovať telo prakticky len s pomocou vlastnej váhy, alebo „náradia“, ktoré každý nájde v domácnosti. Keďže pribúda stále viac cvikov, ktoré sa dajú robiť s vlastným telom, mnohí ich zostavami dnes už nahradili plnohodnotne návštevu fitnes centier.

 

Certifikované tréningy

Heslom roka je cvičiť správne. Preto tréneri zaznamenali enormný nárast záujmu o cvičenia, po ktorých absolvovaní dostanete certifikát, alebo sú realizované v certifikovaných strediskách s odborne vyškolenými inštruktormi. Pritom ide o rôzne tréningové disciplíny, no tréneri sa zhodli, že ľudia túžia konečne cvičiť správne.

 

Joga

Predstavuje jedno z najstarších pohybových učení, ale v tomto roku začína skutočne boom. Prichádzajú nové variácie od power yogy, cez hormonálnu, kaligrafickú, hatha, kundalini, asana, dance, je ich toľko, že by samotné postačili na obsiahly slovník. Každý si dnes môže nájsť tú svoju jogu. Už to nie je len o naťahovaní sa na karimatke a tak tento trend po ženách obľubuje aj stále viac mužov. Prínos pre telo je významný a vďaka variabilite si získava čoraz viac fanúšikov.

 

Funkčný tréning

Podľa ACSM je funkčný tréning definovaný ako silový tréning, ktorého úlohou je zlepšenie rovnováhy, koordinácie, rozvoj sily, vytrvalosti a energie s cieľom zvýšiť efektivitu pri vykonávaní bežných životných úloh. Funkčný tréning dnes prevalcoval klasické posilňovacie cviky na rozvoj svalov. V móde sú tak omnoho viac pevné fitnes telá, ktoré nesúperia vo veľkosti bicepsu, ale napríklad na rôznych pretekoch. Tréning je zameraný na to, aby vám nerobilo problém niesť ťažký kufor, vyvešať bielizeň, absolvovať sťahovanie a to v mladosti, ako aj vo vyššom veku. Ide o celostný rozvoj tela a jeho potenciálu po všetkých stránkach.

Zdroj: self.com

Kategórie:

Podobné články