zdielať

Očista mysle – nepodceňte ju počas pandémie

očista - greg rakozy oMpAz DN 9I unsplash scaled - Očista mysle – nepodceňte ju počas pandémie
Meditácia je zahľadenie sa do svojho vnútra. Greg Rakozy

Pandémia nám už všetkým nabúrala predstavy o kľudnom roku 2021. Či už ste zdravotník, ktorý už ani nevie koľko služieb bez prestávky má za sebou, alebo sedíte doma v byte a nevychádzate už týždne von. Prípadne ste podnikateľ, ktorý zachraňuje svoj biznis. Doma nám kričia deti, ktoré by mali byť v škole – všetci si už jednoducho želáme koniec. Očkovanie je našou nádejou.

Úvaha či sa dať zaočkovať však nie je všetko, čo nám zaťažuje myseľ. Otvárame dvere lakťami, nosy a ústa bez rúška nám spôsobujú pocity strachu, bojíme sa aj o svojich rodičov a starých rodičov, viac ako obvykle. Vo filmoch sa nám skupiny ľudí na párty bez rúška zdajú zvláštne. Nechodíme nikam kam nutne nemusíme. Objavujeme viac prírodu. Jednoducho povedané – naše správanie sa od začiatku pandémie zmenilo. Môže to viesť k zažívaniu úzkosti, nadmerného stresu, alebo k syndrómu vyhorenia. Ak máte pocit, že ste takouto prudkou zmenou prešli aj Vy a necítite sa dobre, je najvyšší čas začať s meditáciou.

Meditácia vám pomôže nájsť pokoj vo vlastnom dychu. Pomôže Vám v každom okamihu nájsť radosť a utíšiť úzkosť. Ľudia svoje skúsenosti s meditáciou popisujú ako zázrak. Po pár mesiacoch meditovania sa cítia byť láskavejší, pozornejší, kľudnejší, vyrovnanejší, všímavejší a aj menej stresovaní. Keď sa rozhodnete meditovať, musíte byť odhodlaní ponoriť sa do vlastného vnútra, nech už Vás tam čaká čokoľvek hrôzostrašné.

Pri praktizovaní meditácie sa nesnažíme žiť podľa nejakého ideálu – práve naopak. Sme len so svojimi skúsenosťami, nech už sú akékoľvek … Prebudenie sa nachádza v našej bolesti, zmätku a múdrosti, ktoré sú k dispozícii v každom okamihu nášho podivného, ​​nevyspytateľného, ​​bežného každodenného života. “ – Pemma Chodron

Ako meditovať? Meditácia nemusí prebiehať tak tradične ako si predstavujete. Formálne sedieť s prekríženými nohami a byť potichu. Meditácia je nazeranie do vlastného vnútra, uvedomenie si pocitov a myšlienok. Môžete ich kľudne analyzovať nahlas ak Vám to tak vyhovuje. Nazrite vo svojom vnútri na emócie, ktoré vám spôsobujú úzkosť a povedzte si to nahlas. Vyslovte slovo úzkosť a konfrontujte ju. Sú aj formy meditovania, ktoré zaberajú chvíľku času a sú nesmierne dôležité a užitočné. Ak vám zazvoní telefón v práci, tri krát sa zhlboka nadýchnite a uvedomte si samého seba. Vypite si šálku čaju, alebo kávy bez multitaskingu. Zaberie Vám to pár minút a budete sa cítiť lepšie. Nenechajte sa úplne pohltiť stresom a problémami – celkovo pandémiu berte ako úsek života, skúsenosť a pomocou meditácie si očistite svoju myseľ a pripravte sa na očkovanie a návrat do života bez pandémie. Meditujte doma, v prírode, alebo tam kde Vám to vyhovuje. Porozprávajte sa sami so sebou. Doprajte si porozumenie a pokoj.

Zdroj: www.gq.com

Kategórie:

Podobné články