zdielať

Mindfulness – všetko, čo potrebujete vedieť

jóga - dingzeyu li ie8WW5KUx3o unsplash scaled - Mindfulness – všetko, čo potrebujete vedieť
Mindfulness - všetko, čo potrebujete vedieť. Dingzeyu Li

S príchodom nového roka sa väčšina z nás začína zameriavať na svoje predsavzatia. Prelom dvoch rokov sa javí ako ideálny čas na zmenu. Chceme zdravšie jesť, viac sa hýbať, prežívať život intenzívnejšie. Mnoho ľudí svoje novoročné predsavzatia veľmi rýchlo zahodí, iným sa zas podarí vybudovať si nové zvyky. V mnohých ohľadoch môžete aplikovať i mindfulness – tento termín je stále viac a viac skloňovaný. Čo presne znamená a aké sú výhody mindfulness?

Mindfulness – čo presne znamená?

Termín mindfulness môžeme veľmi voľne preložiť ako všímavosť. Uvažovali ste niekedy nad tým, koľko času denne strávime na princípe autopilota? Pracujeme a žijeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Mindfulness je druh meditácie, pri ktorej si intenzívne uvedomujeme, čo v danej chvíli cítime, čo nás obklopuje. Je možné začať s mindfulness len tak? Samozrejme, je to možné – mindfulness zahŕňa rôzne dychové cvičenia, kontrolu myšlienok i ďalšie postupy, ktorých cieľom je priniesť uvoľnenie telu i mysli.

jóga - priscilla du preez 8xFOE4kiyys unsplash 1024x683 - Mindfulness – všetko, čo potrebujete vedieť
autor: Priscilla Du PreezMindfulness môže byť spôsobom, ako účinne vybudovať nové zvyky.

Stačí, ak denne venujete praktizovaniu mindfulness 10 minút. Postup pre začiatočníkov:

  • Sadnite si na pokojné a tiché miesto
  • Zatvorte oči a začnite zhlboka dýchať
  • V mysli sa vám okamžite vynoria rôzne myšlienky, sústreďte sa však len na svoj dych

Aké benefity môžete prostredníctvom mindfulness získať?

Nie je to len o podpore zdravého životného štýlu – minfulness so sebou prináša množstvo benefitov, ktoré zlepšia celkovú kvalitu vášho života. Okrem toho, že začnete viac prežívať každý moment a uvedomovať si prítomnosť, získate i benefity fyzického zdravia v podobe:

  • Zníženie stresu
  • Zmiernenie pocitov úzkosti
  • Zlepšenie spánku
  • Zníženie vysokého krvného tlaku

jóga - mor shani Bz0P9gp9RE8 unsplash 1024x683 - Mindfulness – všetko, čo potrebujete vedieť
autor: Mor ShaniMinfulness zahŕňa dychové cvičenia i techniky na uvoľnenie tela i mysle.

Ak plánujete začať s novoročnými predsavzatiami, mindfulness môže byť najlepšou cestou, ako sa do toho pustiť. Naša nevšímavosť a autopilot sú často dôvodmi, kvôli ktorým začíname s našimi zlými zvykmi. Možno je nový rok naozaj pravým časom na zmenu

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.