zdielať

Netradičné loptové hry II

Netradičné loptové hry II - balls baseball bat baseball glove 257970 - Netradičné loptové hry II
Jednou z netradičných loptových hier je aj softbal pexels.com

V dnešnej druhej časti minisérie o netradičných loptových hrách si predstavíme štyri zaujímavé športy – rackets, softbal, tchoukball a Uw-rugby.

  • SOFTBAL

Softbal je šport veľmi podobný bejzbalu, no je dynamickejší a hrá sa v rýchlejšom tempe. Ďalším rozdielom je to, že sa hrá s väčšou loptičkou na menšom ihrisku. Aj softbalová pálka má iný tvar ako bejzbalová.

Hrajú proti sebe dva tímy – jeden v útoku, druhý v obrane, pričom jeden tím tvorí 9 hráčov. Veľmi zaujímavé je ihrisko, na ktorom hrajú. Má tvar pravouhlého kruhového výseku a je rozdelené na vnútorné a zadné pole.

Netradičné loptové hry II - aerial blur buildings 3888561 1024x768 - Netradičné loptové hry II
Softbalové ihrisko ; pexels.com

Cieľom hráčov v útoku je odpáliť loptičku, a potom obehnúť 1. , 2. , 3. a domácu métu za čo získajú pre svoje družstvo bod. Aby to nemali také jednoduché, druhý tím sa im snaží v získaní bodu zabrániť a hráčov vyautovať. Podarí sa im to vtedy, ak hráč v poli chytí odpálenú loptičku a hodí ju svojmu spoluhráčovi pripravenému na méte, na ktorú pálkar práve beží. Vyautovať sa však môže aj sám pálkar, keď trikrát neodpáli dobrý nadhod.  Po troch autoch sa úlohy tímov vymenia – z obrancov sa stanú útočníci a naopak.

Každý hráč v obrane má svoju presne stanovenú pozíciu a s tým spojenú úlohu. Prvým je nadhadzovač, ktorý nadhadzuje loptičku pálkarovi z útočiaceho tímu. Hneď za ním sa nachádza chytač, ktorý je zároveň aj stratégom celej obrany. Nasledujú prvo -, druho- a treťométar, ktorí sú rozostavení na jednotlivých métach. Obranu ešte tvorí spojka – hráč, ktorý stojí medzi 2. a 3. métou, a ešte traja poliari – ľavý, stredný a pravý.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KoQpVHJhpns]

 

  • TCHOUKBALL

Táto hra s netradičným názvom obsahuje prvky volejbalu a hádzanej. Ide o bezkontaktný šport, ktorý zastrešuje Medzinárodná tchoukballová federácia. Hrajú proti sebe dva tímy po 12 hráčov, 7 z nich sú na ihrisku a 5 čakajú na zisk bodu, aby mohli vystriedať niektorého zo spoluhráčov.

Cieľom hry je dostať loptu do vymedzeného pásma bez toho, aby ju chytil súper. Hráčom na to slúži odrazová konštrukcia – ide o sieť natiahnutú v štvorcovom ráme. Pred ňou sa nachádza polkruhové pásmo, do ktorého je zakázané vstúpiť. Hrací čas je rozdelený na tretiny po 15 minút.

Pravidlá tchoukballu sú v znamení čísla 3: hráč môže s loptou spraviť najviac tri kroky, loptu môže držať najviac tri sekundy a pred streľbou na konštrukciu si hráči môžu prihrať najviac trikrát.

Brániace družstvo nesmie nijako obmedziť hráča v streľbe na konštrukciu, ich úlohou je predvídať kam lopta po odraze dopadne a chytiť ju skôr, než sa ocitne na zemi.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=UT64q4WaxqI]

  • RACKETS

Rackets je šport, ktorý údajne vznikol vo väzení. Hrá sa najmä vo Veľkej Británii, USA a Kanade, kde je obľúbeným športom v školách.

Hrá sa na uzavretom kurte, ktorý má steny vysoké 9 metrov. Na prednej stene sa vo výške 68 centimetrov nachádza tzv. čiara hry, vo výške 3 metre je zasa čiara podania. Ako už z názvu vyplýva, k základnému vybaveniu hráčov patria drevené rakety.

Cieľom hry je podať loptičku tak, aby sa odrazila od prednej steny nad čiarou podania. Hráč, ktorý chce loptičku odraziť, tak musí spraviť skôr, než padne druhýkrát na zem a prednú stenu ňou musí trafiť nad čiarou hry.  Ak výmenu vyhrá podávajúci hráč, získa bod. V opačnom prípade bod nezíska nikto, ale podávať ide súper. Celú hru vyhrá ten, kto ako prvý získa 15 bodov.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=UclWEKKXpd4]

 

  • PODHLADINOVÉ RAGBY

Áno, čítate dobre. V tejto hre však neuvidíte veľkých chlapov so širokými ramenami, ale potápačov 🙂 .  Hra sa nazýva aj Uw – rugby z anglického underwater. Ide o relatívne mladý šport, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia v Nemecku. Odvtedy sa stal natoľko obľúbeným, že sa v ňom konajú aj majstrovstvá sveta.

Cieľom tejto hry je dopraviť loptu naplnenú slaným roztokom do koša umiestneného na dne bazéna. Hrajú proti sebe dva tímy, z každého je vo vode 6 hráčov, ďalší piati sú pripravení na striedačke a môžu kedykoľvek vymeniť spoluhráča. Povinnú (a aj veľmi potrebnú) výstroj tvoria šnorchel, potápačské okuliare, plutvy, čiapka a samozrejme plavky.

Rovnako ako klasické ragby, aj toto podhladinové je kontaktný šport. Dovolené sú takmer všetky spôsoby bránenia, okrem strhávania plaviek a výstroja súperovi, napádania súpera bez lopty, úmyselného kopnutia alebo udretia a útočenia na hlavu a krk.

Hra trvá 2 x 15 minút a rozhodujú v nej traja rozhodcovia, jeden na súši a ďalší dvaja s kyslíkovými bombami priamo pod hladinou.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Yq7syvMaruE]

 

Tak čo poviete? Vyskúšali by ste niektorý z týchto netradičných športov?

Ďalšie informácie o nich nájdete tu:

tchoukball.cz 

ktv.mff.cuni.cz

uw-rugby.sk

britanica.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode