zdielať

Med – všestranný pomocník

med - roberta sorge 127447 unsplash - Med – všestranný pomocník
Med - všestranný pomocník Roberta Sorge

V poslednom čase sa stále častejšie ozývajú hlasy, ktoré propagujú vylúčenie všetkých jednoduchých cukrov zo stravy. Má to mať lepší dopad na naše zdravie, kondíciu, psychické rozpoloženie a mnoho iných pochodov a dejov. Pravdou však je, že naše telo cukor v nejakej forme potrebuje – glukóza je základným a nenahraditeľným palivom pre každú bunku nášho tela, pričom práve mozgové bunky jej potrebujú najviac. Áno, je možnosť nahradiť cukor cukrom v ovocí, avšak nie vždy sme schopní prijať také množstvo, aby to bolo dostačujúce. Prečo by sme mali siahnuť po umelých a chemických sladidlách ak máme k dispozícii prírodnú alternatívu – med?

med - food photographer jennifer pallian 624527 unsplash 819x1024 - Med – všestranný pomocník
autor: Jennifer PallianMed má mnoho využití.

Pravý a kvalitný med je produktom včiel dobrého včelára, ktorý presne vie, ako sa o svoj úľ starať a ako produkovať výbornú a prírodnú komoditu. Med má mnoho využití. Svoje uplatnenie si nájde v kuchyni, kde ním môžete vylepšiť množstvo receptov. Dnes sa už nájdu ľudia, ktorí vo svojej domácnosti nepotrebujú rafinovaný cukor a plne si vystačia s medom. Med však nie je len lahôdka, na ktorej si pochutnáte.

Med je známy pre svoje všestranné liečivé účinky. Už stovky rokov sa odporúča ako prvá pomoc pri nachladení a bolesti hradla. Je to práve vďaka jeho úžasným antibakteriálnym účinkom, ktoré má. Už starí Egypťania vedeli, že pomocou medu môžu hojiť a dezinfikovať rany a škrabance. Nízke pH medu z kvetov totiž pôsobí proti rozvoju plesní a baktérií a tým pomáha telu sa rýchlejšie regenerovať a hojiť. Jedným z úžasných účinkov je i tíšenie kašľa a pomoc so zápalom horných dýchacích ciest, kde sa opäť uplatňujú jeho antiseptické účinky.

med - danika perkinson 1055412 unsplash 683x1024 - Med – všestranný pomocník
autor: Danika PerkinsonPomôže pri prechladnutí i liečení rán.

Svoje uplatnenie nachádza i v starostlivosti o pleť. Med pôsobí hydratačne a regenerujúco, preto si ho za dávnych čias nechávali Egypťanky i Grékyne aplikovať na tvár v podobe zábalov či pleťových masiek. Verilo sa totiž, že med pôsobí proti starnutiu pokožky a vzhľadom na obsah antioxidantov a prvkov pôsobiacich na rýchlu regeneráciu sa toto tvrdenie rozhodne zakladá na pravde. Ideálne je kupovať med vždy od miestneho včelára, kedy doslova môžete nahliadnuť na výrobu a vedieť, že výrobok, ktorý sa k vám dostal je kvalitný a 100% prírodný.

Zdroj:

http://www.vcelky.cz/med.htm

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.