zdielať

Liek vo fialovom

Liek vo fialovom - lavender field 1595587 1920 - Liek vo fialovom

Stres a zhon bývajú účinnými zabijakmi dobrej nálady a kvalitného spánku. Určite ten pocit poznáte. Termíny v práci, skúšky v škole či snaha zachrániť aspoň čas obľúbených záľub vedie často k tomu, že pomaly ale iste cítite ako sa váz zmocňuje únava. Nedokážete pracovať a všetko vám obrazne povedané hrozne lezie na nervy. Spánok tiež prestáva byť príjemným uniknutím zo stresujúcej reality, pretože hora povinností, ktorá vás čaká na ďalší deň, vás prenasleduje aj počas zaspávania. A tak sa miesto spánku len nepokojne prevraciate v posteli a s nepríjemným pocitom očakávate ráno. Ako to však už býva, príroda nám na každý problém ponúka liek. Hoci príroda nemohla vedieť, že z nás ľudí sa stanú uponáhľaný workoholici, predsa má liek, ktorý nás dokáže upokojiť. Levanduľu. 

Liek vo fialovom - flower 3208534 1920 1024x683 - Liek vo fialovom

Zdroj: pixabay.com

Levanduľové vankúšiky, levanduľový olej, plné police levanduľovej kozmetiky. To všetko sú veci, okolo ktorých bežne prechádzate v obchodných domoch či drogériach, ale neuvedomujete si ich skutočnú silu. Levanduľu a jej účinky na ľudskú psychiku poznáme už veľmi dávno, ale v dnešnej uponáhľanej dobe plnej tabletiek na upokojenie na ne často zabúdame.

Okrem toho, že levanduľa upokojuje podráždené stavy, pomáha aj proti bolestiam hlavy a migrénam a je úplne jedno, či sa rozhodnete pre levanduľový čaj alebo pre príjemný kúpeľ s levanduľovou penou alebo rozvoniate svoj byt pomocou aromatickej lampy a levanduľového oleja. Na kvalitný spánok pomáha okrem harmančekového čaju aj vrecko sušenej levandule, ktoré si umiestnite pod vankúš alebo do blízkosti postele či do spálne. Levanduľový výluh tiež utlmuje silnú bolesť a silice tejto rastliny pomáhajú bojovať so zápalom rán či škrabancom vďaka látkam, ktoré majú prirodzené antiseptické a antibakteriálne účinky.

Liek vo fialovom - lavender blossom 1595581 1920 1024x683 - Liek vo fialovom

Zdroj: pixabay.com

Vďaka týmto účinkom levanduľa výborne bojuje aj s nepríjemnými kožnými ochoreniami ako je napríklad akné. Levanduľový obklad môže pomôcť aj pokožke, ktorá je spálená slnkom a príjemné znecitlivuje aj miesta, ktoré navštívil otravný hmyz – bodnutia sa vďaka levanduli stratia oveľa rýchlejšie a narobia vám oveľa menej starostí.

Napriek svojim výborným účinkom však levanduľa nie je ideálny pomocník pre každého. Keďže levanduľa znižuje krvný tlak, osoby s nízkym tlakom by sa jej mali veľkým oblúkom vyhnúť. Rovnako ako pri všetkých bylinkách či prípravkoch, ktoré plánujete aplikovať na pokožku, je vhodné urobiť ako prvý kožný test, ktorý vám prezradí, či bylinka nevyvolá u vás alergickú reakciu, ktorá by mohla vašu situáciu zbytočne znepríjemniť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.