zdielať

Liečivé účinky Aloe vera

aloe vera - tristan gevaux W79gBSNn2Kc unsplash scaled - Liečivé účinky Aloe vera
Aloe vera rastlina Zdroj: unsplash.com

Aloe vera je pre svoje skvelé účinky známa už veľmi dlho. Starí Egypťania si ňou údajne pomáhali pri balzamovaní tiel. Pre zdraviekrásu svojho tela ju používala napríklad aj Kleopatra. Kvôli jej liečivým účinkom sa využíva dodnes, či už v zdravotníctve, liečiteľstve alebo kozmetike.

Vnútorné užívanie gélu alebo šťavy z tejto rastliny aktivuje imunitný systém a pomáha ochraňovať bunky.
Tiež detoxikuje organizmus a upravuje trávenie, hladinu cukru v krvi a cholesterol, upravuje krvný tlak a má protizápalové účinky. Používa sa aj pri liečbe cukrovky.

Priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty a chráni pred vírusmi. Môže sa užívať aj preventívne, telo si z nej vezme to, čo potrebuje. Obsahuje mnoho vitamínov: A, C, E a skupiny B, minerálov, ako vápnik selén, horčík, zinok, aminokyselinyenzýmy.

aloe vera - miguel bruna FPhfi9O qqI unsplash scaled - Liečivé účinky Aloe vera
Zdroj: unsplash.com

Vyživuje pokožku a aj vlasy. Zábal na vlasy: z čerstvého listu si vydlabete dužinu, ktorú rozmixujete a túto kašu si po umytí vlasov natriete na celú ich dĺžku, premasírujete aj pokožku a necháte pôsobiť, potom umyjete.

Dobre pôsobí aj proti zubnému povlaku pri dennom používaní v podobe ústnej vody.
Na telo a obzvlášť na pleť pôsobí hydratačne, čo veľmi oceníte najmä v zimnom období. Táto jej vlastnosť pleť aj vypína, takže redukuje vrásky.

Rastlinu aloe je výhodné pestovať aj doma a mať tak vždy po ruke čerstvý výživný gél. Ten je ukrytý v jej mäsitých listoch, v ktorých je priesvitná dužina. Tú je možné po odrezaní listu vytlačiť alebo list prerezať na polovicu a gél zoškriabať.

Môžete ho aplikovať priamo na pokožku, napríklad pri rôznych kožných problémoch, odreninách a ranách. Pri pokožke spálenej od slnka urýchli jej hojenie. Odstraňuje svrbenie a zmierňuje opuchy, napríklad po uštipnutí hmyzom. Gél môžete užívať aj vnútorne, pre lepšiu chuť ho rozmixujte napríklad s ovocnou alebo zeleninovou šťavou.

Dalo by sa povedať, že táto rastlina je účinná naozaj na všetko, je však potrebné dodržať dávkovanie a kupovať produkty a rastliny len v tej najlepšej kvalite.

Zdroje:
www.zivotosprava.sk
www.healthline.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode