zdielať

Liečivé účinky Aloe vera

aloe vera - tristan gevaux W79gBSNn2Kc unsplash scaled - Liečivé účinky Aloe vera
Aloe vera rastlina Zdroj: unsplash.com

Aloe vera je pre svoje skvelé účinky známa už veľmi dlho. Starí Egypťania si ňou údajne pomáhali pri balzamovaní tiel. Pre zdravie a krásu svojho tela ju používala napríklad aj Kleopatra. Kvôli jej liečivým účinkom sa využíva dodnes, či už v zdravotníctve, liečiteľstve alebo kozmetike.

Vnútorné užívanie gélu alebo šťavy z tejto rastliny aktivuje imunitný systém a pomáha ochraňovať bunky.
Tiež detoxikuje organizmus a upravuje trávenie, hladinu cukru v krvi a cholesterol, upravuje krvný tlak a má protizápalové účinky. Používa sa aj pri liečbe cukrovky.

Priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty a chráni pred vírusmi. Môže sa užívať aj preventívne, telo si z nej vezme to, čo potrebuje. Obsahuje mnoho vitamínov: A, C, E a skupiny B, minerálov, ako vápnik selén, horčík, zinok, aminokyselinyenzýmy.

aloe vera - miguel bruna FPhfi9O qqI unsplash scaled - Liečivé účinky Aloe vera
Zdroj: unsplash.com

Vyživuje pokožku a aj vlasy. Zábal na vlasy: z čerstvého listu si vydlabete dužinu, ktorú rozmixujete a túto kašu si po umytí vlasov natriete na celú ich dĺžku, premasírujete aj pokožku a necháte pôsobiť, potom umyjete.

Dobre pôsobí aj proti zubnému povlaku pri dennom používaní v podobe ústnej vody.
Na telo a obzvlášť na pleť pôsobí hydratačne, čo veľmi oceníte najmä v zimnom období. Táto jej vlastnosť pleť aj vypína, takže redukuje vrásky.

Rastlinu aloe je výhodné pestovať aj doma a mať tak vždy po ruke čerstvý výživný gél. Ten je ukrytý v jej mäsitých listoch, v ktorých je priesvitná dužina. Tú je možné po odrezaní listu vytlačiť alebo list prerezať na polovicu a gél zoškriabať.

Môžete ho aplikovať priamo na pokožku, napríklad pri rôznych kožných problémoch, odreninách a ranách. Pri pokožke spálenej od slnka urýchli jej hojenie. Odstraňuje svrbenie a zmierňuje opuchy, napríklad po uštipnutí hmyzom. Gél môžete užívať aj vnútorne, pre lepšiu chuť ho rozmixujte napríklad s ovocnou alebo zeleninovou šťavou.

Dalo by sa povedať, že táto rastlina je účinná naozaj na všetko, je však potrebné dodržať dávkovanie a kupovať produkty a rastliny len v tej najlepšej kvalite.

Zdroje:
www.zivotosprava.sk
www.healthline.com

Kategórie:

Podobné články