zdielať

Je zvýšený cukor pre organizmus problém?

Je zvýšený cukor pre organizmus problém? - eaters collective 219711 - Je zvýšený cukor pre organizmus problém?
Autor: Eaters Collective Zdroj: Unsplash

Ešte pred nejakou dobou sa magazíny o zdraví točili predovšetkým okolo tukov. Ako obmedziť ich príjem, ako si vyberať potraviny s ich nízkym obsahom a ako schudnúť vďaka ich obmedzeniu. Doba však pokročila a stále častejšie sa prikláňame k názoru, že za priberaním nestojí príjem tukov, ale enormný príjem cukrov, ktorý sa spája s našim rýchlym životným štýlom a únavou. Je známym faktom, že unavený človek túži po príjme sladkého jedla, ktoré mu istým spôsobom pomáha upokojiť sa a aspoň dočasne nadobudnúť stratené sily. Niektorí ľudia však nemajú problém s nadmerným priberaním po sladkom jedle a preto si ho doprajú plnými hrsťami. Avšak, je tu jeden problém. Prospieva zvýšený príjem cukru nášmu organizmu alebo práve naopak? je to niečo, čoho by sme sa mali obávať?

Je zvýšený cukor pre organizmus problém? - cupcakes 690040 1920 1024x683 - Je zvýšený cukor pre organizmus problém?

Zdroj: pixabay.com

Strava je postavená na vyváženom príjme cukrov, tukov a bielkovín. Počas naberania svalovej hmoty či chudnutí zabúdame na to, že všetky zložky potravy by mali byť vyvážené a v rovnováhe a nechávame jednu zložku prevládnuť nad ostatnými. Hoci si to neuvedomujeme a často nás to teší, že ručička na váhe sa hýbe správnym smerom, nechávame naše telo trpieť. Chýbajú mu správne látky, aby mohlo rásť a správne fungovať či regenerovať sa.

Zvýšený príjem cukrov často stojí za vznikom ochorení. Medzi najznámejšie ochorenia spojené s nevyváženou stravou sa spája cukrovka 2. typu. Ale vedeli ste, že cukor môže stáť aj za problémami s pleťou? Už naše mamy nás učili, že čokoláda stojí za vznikom akné a ak sa ho chceme zbaviť musíme konzumovať v obmedzenom množstve. Časom sa však fáma, že kakao môže za vznikom nepekných vyrážok vyvrátila a dnešné deti sa veselo vrátili k jej konzumácii. Je pravdou, že kakao v tom bolo nevinne, čokoláda však nie. Vďaka vysokému obsahu cukru spôsobuje vysúšanie pleti a zvýšenú produkciu mazu, ktorý následne upcháva póry a stojí za vznikom nepekných vyrážok, ktoré ani zďaleka nie sú príjemné.

Je zvýšený cukor pre organizmus problém? - cake pops 693645 1920 1024x768 - Je zvýšený cukor pre organizmus problém?

Zdroj: pixabay.com

Okrem zlého stavu pleti stojí zvýšená a nadmerná konzumácia cukrov za zvýšenou lámavosťou nechtov a vlasy vďaka cukru vyzerajú oveľa menej zdravo. Účinky cukru sa nepriaznivo prejavujú aj na našej nálade – oveľa ľahšie sa nahneváme a výnimkou nie je ani zvýšený výskyt migrén.

Cukor na nás nemusí vplývať len ako nárast váhy, ale môže sa prejavovať rôznymi formami. Zabúdať by sme nemali na vyváženú stravu a dostatok pohybu a rozhodne nepostaviť stravu len na jednom pilieri ako napríklad len na cukre či bielkovinách. Potrebné sú všetky zložky potravy.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode