zdielať

Káva je fenomén spoločnosti, ktorý spája milióny ľudí po celom svete

Káva je fenomén spoločnosti, ktorý spája milióny ľudí po celom svete - k  va oddych relax - Káva je fenomén spoločnosti, ktorý spája milióny ľudí po celom svete
káva, zaujímavosti Ilustračné: pixabay

Milióny ľudí po svete ju milujú a nevedia si bez nej predstaviť život. Káva. Životabudič skvelej chuti.

Káva je pre mnohých ľudí ideálnym naštartovaním nového dňa. Každý z nás si ju môže pripraviť podľa svojej vlastnej chuti a tak pohladiť svoje chuťové bunky. Okrem toho vďaka kofeínu pridá väčšine ľudí energiu.

Legenda hovorí….

Podľa legendy, káva bola objavená pastierom kôz v Etiópii, v regióne Kaffa. Legenda hovorí, že pastier pozoroval svoje stádo, ktoré sa páslo na zaujímavo vyzerajúcich červených plodoch. Zvieratá sa mu zdali nezvyčajne čulé a divoké a tak aj on ochutnal bobule. V tom pocítil príval nezvyčajnej energie . Postupne si začal variť odvar z týchto bobúľ a tak zaháňal pocit únavy. Neskôr sa so svojim tajomstvom zveril opátovi, ktorí ho neskôr začal variť svojim mníchom, aby lepšie zvládali nočné modlitby.

Káva je fenomén spoločnosti, ktorý spája milióny ľudí po celom svete - k  va zrn   n  poj 300x152 - Káva je fenomén spoločnosti, ktorý spája milióny ľudí po celom svete
Ilustračné: pixabay

Druhá legenda  hovorí, že Mohamedovi sa vďaka tejto lahodnej pochúťke vrátila sila. Vďaka nej mal dostatok sily a energie a tak dokázal vytvoriť celú islamskú ríšu.

Jej história pokračovala tým, že sa z  Egypta dostala až na južnú časť Arabského polostrova, kde sa začala pestovať. V Európe sa spopularizovala v 17. storočí, a jej pitie dosiahlo masový efekt už v 19. storočí.

Káva sa vyrába zo semien kávovníka. Tento strom sa pestuje vo viac ako v 70 krajinách sveta. Medzi najväčších pestovateľov patrí Brazília, Vietnam, Indonézia, Kolumbia a prvú päticu uzatvára India. Na vytvorenie kávy sa používajú dve skupiny semien kávovníka. Káva arabica zo semien kávovníka arabského sa stará o vôňu a chuť. Druhá skupina káva robusta zo semien kávovníka robusta sa stará o farbu kávy. čím viac robusty káva obsahuje, tým je tmavšia a horkejšia. Tie najkvalitnejšie kávy neobsahujú žiadne semená tohto druhu.

Pitie kávy sa stalo životným štýlom mnohých ľudí

Málokto vie, že prvá európska kaviareň vznikla už v roku 1645 v Benátkach. Postupne sa stala čoraz populárnejšou. Pre mnohých najmä mladých ľudí sa nestala len života budičom, ale dostala aj spoločenský status. Každým rokom je čoraz väčším trendom sadnúť si do kaviarne na kávu a stretnúť sa s priateľmi. Takúto formu trávenia času využívajú najmä ženy.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode