zdielať

Liečivé náplne vo vankúšoch

liecive vankuse - z3 - Liečivé náplne vo vankúšoch
Zvierací vankúš so špaldovými šupkami Zdroj: Autor článku

Kedysi sa vankúše plnili nielen perím, či slamou, ale aj rôznymi šupkami, či kôstkami, ktoré dokážu liečiť. Teraz má však väčšina vankúšov umelú výplň a často si na nej nevieme dobre odpočinúť. Preto stojí za vyskúšanie práve jedna z nasledujúcich výplní, ktoré navyše liečia.

Špaldové a pohánkové šupky
Skvele v sebe akumulujú teplo, takže nimi stačí naplniť vankúšik a nahriať ho na slnku alebo radiátore a priložiť ho na boľavé miesto. Uvoľní napätie a prehreje a premasíruje svalstvo.
Môžete ho aj vychladiť a použiť na opuchy a utlmenie bolesti, napríklad pri úraze. Ženy vankúšik ocenia najmä pri menštruačných bolestiach.
Takýto vankúš je ideálny aj na spanie, prispôsobí sa tvaru hlavy a krku preto, že sú šupky pohyblivé a telo si nájde ideálnu podobu. Prináša uvoľnenie a príjemne uspáva svojou prirodzenou sviežou vôňou a šušťaním. V lete vás bude prirodzene chladiť a v zime hriať. Keď sa k tomu pridá ešte kvalitný materiál ako je ľan alebo konope, vyspíte sa ako v bavlnke.
Využijete ho aj pri cestovaní, či cvičení jogy.
Ďalšia výhoda je, že roztočom sa v šupkách vôbec nepáči.
Šupkami môžete naplniť aj sedací vak alebo špeciálny matrac.
Po niekoľkých rokoch používania treba náplň vymeniť, no tá stará je úplne rozložiteľná, takže netvoríte zbytočný odpad.

liecive vankuse - 61 - Liečivé náplne vo vankúšoch
Zdroj: Autor článku

Čerešňové kôstky
Vankúše s kôstkami vyžarujú teplo či chlad ešte dlhšie ako tie so šupkami. Sú teda ideálne ako obklady na boľavé a opuchnuté miesta. Deťom pomôžu napríklad pri bolesti bruška. Stačí minimálna zručnosť a veľmi jednoducho si vankúšik ušijete aj doma. Stačí v lete pri jedení čerešní kôstky odkladať, umyť a vysušiť.

Bylinkový vankúš
Je naplnený rôznymi druhmi byliniek, ktoré pomáhajú najmä upokojiť a prehĺbiť spánok a zmierniť stres. Vankúšik môžete mať položený pri hlave počas spánku a vdychovať príjemnú vôňu.

liecive vankuse - n12 - Liečivé náplne vo vankúšoch
Zdroj: Autor článku

Pre deti môžete doma ušiť aj milý zvierací vankúšik, s ktorým budú určite rady zaspávať. Najvhodnejšia na jeho výrobu je práve prírodná látka, ekologické farby a náplň v podobe špaldových, či pohánkových šupiek. Pre ešte lepší spánok môžete do vnútra pridať sušenú levanduľu alebo naň kvapnúť kvalitný levanduľový esenciálny olej. Do ríše snov deťom pomôže aj šušťanie šupiek a ich príjemná vôňa.

Zdroje:
www.prezdravie.sk
www.vankushe.com

Kategórie:

Podobné články