zdielať

Kivi – dobrota prospešná pre zdravie

kivi - sara cervera WJb6U3NdD54 unsplash scaled - Kivi – dobrota prospešná pre zdravie
Aké benefity má kivi? Sara Cervera

Šťavnaté ovocie sa stalo veľmi obľúbenou súčasťou ranných kaší i smoothie. Sladká zelená dužina budí pozornosť medzi tropickým ovocím už veľmi dlho. Kivi si rozhodne svoj záujem zaslúži – je bojovníkom, ktorý Vám môže pomôcť na mnohých frontoch. Dopriať si ju môžete bez výčitiek, pretože je zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré podporia celkové zdravie. Dnes Vám prezradíme, čo všetko by ste mali o kivi vedieť a možno pri budúcich nákupoch skončí i vo Vašom nákupnom košíku.

Skvelý zdroj biologicky aktívnych látok

V kivi sa nachádzajú zastúpené mnohé dôležité látky. V prvom rade tu objavíme vlákninu, ktorá dokáže podstatne zlepšiť funkciu trávenia. Vláknina, rozpustná i nerozpustná, je nevyhnutnou látkou pre zdravie črevného mikrobiómu. Naša populácia sa vyznačuje tým, že celkovo málo prijíma vlákninu. Neváhajte to zmeniť a zaraďte do svojho jedálnička viac čerstvej zeleniny a ovocia – vrátane kivi.

kivi - utsman media W2fv3mNODM8 unsplash 1024x683 - Kivi – dobrota prospešná pre zdravie
autor: Utsman MediaKivi je plná živín.

Okrem vlákniny stojí za zmienku i vysoký obsah vitamínov C a B9. Vitamín C hrá dôležitú úlohu v oblasti imunity, podieľa sa však i na syntéze kolagénových vlákien zabezpečujúcich pružnosť a hebkosť pokožky. Vitamín B9 rovnako zohráva dôležitú úlohu vo funkcii imunitného systému. V kivi objavíme i vitamín A, B6, železo, draslík, horčík, vápnik i silný antioxidant v podobe vitamínu E.

Ideálny prostriedok pre zdravú pleť

V predchádzajúcich riadkoch sme spomínali vysoký obsah vitamínov C a E. Vďaka ich prítomnosti je kivi skvelým pomocníkom pre hladkú a mladistvú pleť. Vďaka kivi je pleť mladistvá a krásna. Rovnako však vie zatočiť i s nedokonalosťami. Pripravte si zdravý šalát s kivi a verte, že si pochutíte Vy i Vaša pleť.

kivi - brenda godinez MsTOg6rhRVk unsplash 1024x683 - Kivi – dobrota prospešná pre zdravie
autor: Brenda GodinezKivi môžete zakomponovať do svojich obľúbených raňajkových receptov.

Pomáha riešiť problémy so spánkom

Máte problém so zaspávaním a dlhé hodiny sa prevaľujete v posteli? Je ideálny čas vyskúšať pravidelnú konzumáciu kivi. Niekoľko vedeckých štúdií skúmalo vplyv konzumácie kivi na spánok. Bolo preukázané, že pomáha účinne bojovať proti spánkovým poruchám.

Kivi si môžete dopriať s mnohými ďalšími kombináciami ovocia a zeleniny. Je takmer nemožné nezamilovať si ju. Neváhajte potešiť svoje chuťové poháriky a zároveň podporiť svoje zdravie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode