zdielať

Aj génius je iba človek – ALBERT EINSTEIN

Aj génius je iba človek - ALBERT EINSTEIN - einstein 645461 1920 - Aj génius je iba človek – ALBERT EINSTEIN

Alberta Einsteina ako vedca určite netreba veľmi predstavovať. Zrejme všetci vieme, že patril medzi najgeniálnejších fyzikov 20. storočia, že okrem iného sformuloval teóriu relativity, a poznáme ho aj ako laureáta Nobelovej ceny. V roku 1999 ho dokonca americký týždenník Time vyhlásil za Osobnosť storočia. O jeho obrovských vedeckých zásluhách svedčí aj to, že je po ňom pomenovaný chemický prvok, fotochemická jednotka a planétka. Aký však bol život tohto génia mimo laboratória?

Vysoký intelekt aj poruchy učenia

Einstein bol veľmi inteligentný už ako dieťa. Kým sa jeho rovesníci hrali vonku, on si pre zábavu staval rôzne modely a mechanické zariadenia. Napriek tomu, v učení sa veľmi nevynikal, práve naopak, patril k pomalším deťom a trpel poruchou učenia dyslexiou. Podľa najnovších teórií mal dokonca Aspergerov syndróm, ktorý sa prejavuje narušením komunikácie a je podobný autizmu.

 

 

Rozumel kvantovej mechanike, ale niektoré bežné veci mu robili problém

Nie je nijakým prekvapením, že Einstein vnímal svet trochu inak, ako bežní ľudia. Výzor pre neho nebol až tak podstatný, preto nevenoval veľa času úprave svojich vlasov či obočia. Nikdy nenosil ponožky, pretože považoval za bolestivé, keď sa mu na nich spravila diera. Medzi jeho najväčšie záľuby patrilo, okrem hry na husle, v ktorej vynikal, plachtenie. Napriek tomu, že pri ňom strávil veľa času a jeho loďka sa nejedenkrát prevrátila, nikdy sa nenaučil plávať. Do konca života tiež nevedel šoférovať.

Mýty a fakty o Einsteinovi

  • Zrejme najznámejším mýtom o tomto géniovi je, že v škole prepadal z matematiky. Túto mylnú informáciu o ňom údajne rozchýrili prví životopisci, ktorí si zamenili známkovací systém v Nemecku a vo Švajčiarsku. Napriek tomu, že Einstein bol skutočne priemerný študent a prijímacie skúšky na univerzitu spravil až na druhý pokus, v matematike s ním mohol súperiť len málokto.
  • Einstein bol dvakrát ženatý. Na tom by nebolo nič čudné, keby si za druhú manželku nezobral svoju vlastnú sesternicu Elsu Lowenthal. Vedcovi tak k nemanželskej dcére a dvom synom z prvého manželstva pribudli ešte ďalšie dve dcéry.
  • Einstein zasvätil vede celý svoj život, ale mal veľkú príležitosť venovať sa diametrálne odlišnej oblasti. Mohol sa totiž stať prezidentom Izraela! Túto ponuku dostal v roku 1952 vďaka svojmu židovskému pôvodu, no odmietol ju.
  • Napriek tomu, že Albert Einstein bol v mnohých smeroch obyčajný človek, jeho mozog bol neobyčajný. Zistilo sa, že oblasť v mozgu, ktorá je  zodpovedná za matematické myslenie a predstavivosť pohybu, bola u neho až 15 krát väčšia ako u ostatných ľudí. Hmotnosť jeho mozgu však bola, naopak nižšia.
  • Posledný fakt o Einsteinovi poteší najmä fanúšikov filmu Star Wars. Jeho tvár vraj poslúžila ako inšpirácia pri vzniku postavy Majstra Yodu.

 

 

Zdroje: www.webmagazin.teraz.skwww.all-that-is-interesting.comwww.zaujimavysvet.skwww.wikipedia.org

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode