zdielať

Leto a trávenie – ako si zachovať zdravie i v horúčavách?

leto - joanie simon 2r8BzVYZIeo unsplash - Leto a trávenie – ako si zachovať zdravie i v horúčavách?
Problémy s trávením trápia počas leta mnohých. Joanie Simon

Leto poskytuje obrovské množstvo sezónneho ovocia a zeleniny. Oba druhy sú skvelým zdrojom vlákniny i biologicky aktívnych látok, ktoré majú možnosť naštartovať naše trávenie a umožniť nám cítiť sa lepšie. Napriek tomu je však leto pre tráviacu sústavu jedným z najproblematickejších období a to práve preto, že ortuť teplomera stúpa do závratných výšok. Ako je možné mať trávenie v poriadku i počas horúčav a cítiť sa stále príjemne?

leto - megan hodges xMh ww8HN Q unsplash 1024x683 - Leto a trávenie – ako si zachovať zdravie i v horúčavách?
autor: Megan HodgesLeto poskytuje množstvo sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré môžete využiť vo svoj prospech.

Problémom leta je, že kvôli vysokým teplotám sa nám zvyčajne nechce jesť. Naša strava je nepravidelná a keď teplota konečne klesne, vyhladovaný organizmus má chuť na absolútne všetko a my siahneme po všetkom, čo sa nachádza v chladničke. Nárazovo zaťažujeme trávenie i počas grilovačiek, ktoré sú preslávené hromadami chutného jedla. Ak si chcete zachovať zdravé trávenie, je potrebné myslieť na pestrosť potravy.

Aj keď nemáte práve chuť jesť, snažte sa dodržiavať čas na jedlo, ktorý je pre vás typický a naložte si na tanier predovšetkým čerstvú zeleninu, ktorá je bohatá na vlákninu. Dobrým spoločníkom je počas leta i vodný melón a sezónne ovocie v podobe bobuľového ovocia, marhúľ, nektáriniek či jabĺk. Podporu črevnej mikroflóry nemusíte zabezpečiť len prostredníctvom probiotík z lekárne, ale siahnuť môžete i po prirodzene sa vyskytujúcich v podobe jogurtov, tvarohu či kefíru.

leto - jason briscoe jJDyk 7LXuw unsplash 683x1024 - Leto a trávenie – ako si zachovať zdravie i v horúčavách?
autor: Jason BriscoeSnažte sa ku každému jedlu naservírovať i porciu čerstvej zeleniny.

V prípade, že sa už u vás objavili prvé tráviace ťažkosti v podobe dráždivého čreva či iných, siahnuť môžete po mätovom čaji. Mätový čaj má výbornú schopnosť pôsobiť na črevá a upokojovať ich. Navyše má i schladzujúci účinok, ktorý v lete rozhodne ocení každý z nás. Odporúčame dopriať si šálku mätového čaju raz denne. Pomôcť vám však môže i čaj pripravený zo žihľavových lístkov, ktorý má navyše výborné účinky i na vlasy a pleť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.