zdielať

Čas na sadenie

záhrada - dan gold 4LiUI Y2mI8 unsplash scaled - Čas na sadenie
Teraz je čas začať sadiť. Dan Gold

Za oknami majú niektorí ešte sneh, alebo mráz. Dni sa však pomaly predlžujú a je tu ten čas roka – čas na sadenie! Možno si vravíte, že ešte je skoro, no sadeničky rajčiniek, paprík, okrasných kvetov a byliniek majú práve teraz svoj čas, ak si v lete chcete vychutnávať ich krásu, chuť, alebo vôňu.

Čo potrebujete? Substrát, semienka, sprej a krabičky na sadenie. Substrát si objednáte v záhradníctve. Semienka tiež. Niektoré semienka už máte však aj priamo doma v chladničke. Pokiaľ si kupujete napríklad guľaté cherry paradajky, tak ich semienka Vám na vysádzanie cherry stačia. Sprej potrebujete na to, že pokiaľ zasadíte jemné malé zrniečka a potrebujete ich polievať tak lejúcou vodou ich môžete zo substrátu ľahko vyplaviť na povrch. Preto je vhodný sprej na pravidelné zvlhčovanie, aby mali semienka stále dostatok vlahy a zbytočne ste nimi nehýbali.  Už potrebujete iba nádoby kam semienka zasadíte. Doma Vám z nákupov ostávajú rôzne plastové obaly. Napríklad od jogurtov, ovocia, keksíkov a podobne. Práve tieto nádoby sú úplne vhodné na sadenie semiačok do riadkov. Nezaberú Vám tak doma veľa miesta. Keď rastlinky vyrastú na velkosť cca 8cm, tak je vhodné ich popresádzať po jednom do obalov od jogurtov, alebo smotany. Po použití môžete obaly recyklovať.

Ako ich pestovať? Dôležité je umiestniť ich na slnečné miesto a pravidelne ich osviežovať, aby mali dostatok vlahy na rast. Pokiaľ máte v byte sucho, alebo často otvárate okná, je dobré rastlinkám na rast vytvoriť ich vlastnú klímu. Akoby ste si vyrobili doma maličký skleník. Je to jednoduché. Stačí ak do rohov nádoby, kde máte zasadené rastlinky napícháte špajdle a prekryjete ich fóliou, alebo igelitom. Rastlinky si tak budú spokojne žiť vo vlhkejšom prostredí a bude sa im viac dariť. Potom keď prídu teplé slnečné dni a v noci nás už neprekvapí mráz, je vhodné rastliny umiestniť do pôdy na záhrade alebo do väčších kochlíkov na balkón. Počas skorého leta môžete začať oberať svoju úrodu!

Medzi rastlinky, ktoré sa v takýchto podmienkach pestujú jednoducho patria:

  1. Zelenina: paradajky, cherry paradajky, paprika, cibuľa, zeler, petržlen
  2. Bylinky: rozmarín, medovka, šalvia, materina dúška, tymián, oregano
  3. Okrasné kvietky: odporúčam petúnie. Dajú sa zasadiť do plastového obalu z čučoriedok, ktoré si kúpite v obchode a neskôr, keď vyrastú, tak im bude stačiť väčší obal zo smotany.
Kategórie:

Podobné články