zdielať

Kokos – potravina nabitá živinami s nekonečným využitím

kokos - tijana drndarski Bb8 yBkb 6E unsplash scaled - Kokos – potravina nabitá živinami s nekonečným využitím
Kokosový orech Zdroj: unsplash.com

Kokosový orech je plný antioxidantov, enzýmov, minerálov a iných prospešných látok. Posilňuje imunitný systém a pomáha optimalizovať hladinu cukru v krvi. Ochraňuje aj pred vírusmi, chráni srdce a podporuje činnosť mozgutrávenie.

Mladý kokos
je zvonka zelený a plný priezračnej kokosovej vody a mäkkej bielej dužiny, z palmy sa trhá po pár mesiacoch. Čím je starší, tým obsahuje menej vody a škrupina „starého“ kokosu je tvrdá a hnedá (ten sa zvyčajne predáva bežne v obchodoch), jeho dužina je tiež tvrdá, preto sa zvykne strúhať.

kokos - sandro strenta 7z c1zf7zjA unsplash scaled - Kokos – potravina nabitá živinami s nekonečným využitím
Zdroj: unsplash.com

Kokosová voda
Je podobná ľudskej plazme, dodáva energiu, hydratuje a je veľmi chutná a výživná. Ideálne je vypiť ju priamo z kokosu, pretože tá v obchode vo fľašiach je zvyčajne tepelne spracovaná, čo ovplyvní nielen chuť, ale aj obsah cenných látok.

Kokosové mlieko

Ak chcete použiť toto mlieko napríklad do kari alebo polievky, vhodné bude to, ktoré sa predáva v balení tetrapack. Pokiaľ z neho potrebujete vyšľahať napríklad krém na tortu, vhodné bude to z plechovky, pretože obsahuje viac tuhej tukovej časti.
Vyrobiť si ho môžete aj doma, či už zo strúhaného kokosu alebo z dužiny mladého kokosu. Ak máte po ruke mladý zelený kokos, otvorte ho, vylejte z neho vodu a vydlabte mäkkú dužinu. Stačí ju potom vložiť do mixéra s určitým množstvom kokosovej vody a vznikne kokosové mlieko plné zdravých tukov a vitamínov.
Zo strúhaného kokosu je postup trochu iný. Namočte tento kokos na nejaký čas do vody a až potom rozmixujte a preceďte cez plátno.

Kokosový jogurt
Z tohto mlieka si potom môžete vytvoriť aj jogurt. Stačí ak doň pridáte probiotiká (dbajte na to, aby boli naozaj kvalitné a funkčné) a necháte ho v pohári fermentovať v teple. Priebežne ochutnávajte a keď vám bude jeho kyslosť už vyhovovať, môžete ho dať do chladničky a konzumovať. Veľmi napomáha zlepšeniu trávenia a črevnej mikroflóry.

kokos - s o c i a l c u t LUHQzbhTwlo unsplash scaled - Kokos – potravina nabitá živinami s nekonečným využitím
Zdroj: unsplash.com

Kokosový olej
Lisovaný za studena si zachováva svoju vôňu a chuť, naopak, ten spracovaný za tepla je zbavený vône pomocou parnej destilácie. Keďže sa neprepaľuje, môže sa na ňom aj smažiť. Používa sa do koláčov, slaných jedál, ale aj v kozmetike. Pri teplotách nad 26 stupňov je tekutý, v chladnejšom prostredí stuhne, čo sa dá dobre využiť pri tvorbe rôznych dezertov.

Kokosový cukor

Získava sa z nektáru kokosových kvetov. Oproti bežnému cukru obsahuje navyše množstvo výživných látok a jeho chuť je karamelová.

www.wildandcoco.com
www.eatingwell.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode