zdielať

Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť

Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť - food 3223286 1280 - Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť

Každý rok pred letom sa začnú stránky zapĺňať najrozličnejšími diétami, ktoré sľubujú zaručené výsledky a rýchle schudnutie do vysnívaných plaviek. Žiadnym nováčikom medzi diétami nie je ani ketogénna diéta, ktorá kraľuje rebríčkom obľúbenosti už nejaký ten piatok. Napriek tomu, že o jej výhodách sa hovorí veľmi často, jej nevýhody a vedľajšie účinky ostávajú stále spoľahlivo zamknuté a zahalené rúškom tajomstva.

Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť - breakfast 1804436 1920 1024x764 - Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť

Zdroj:pixabay.com

Ako prvé by sme si mali špecifikovať, čo to vlastne ketogénna diéta je. Ketogénna diéta je diéta, ktorá sa zameriva na znížený príjem sacharidov, zvýšený príjem lipidov a optimálny príjem bielkovín. Dnes je už starým známym faktom, že náš organizmus priberá najmä vďaka zvýšenej konzumácií sacharidov. Hoci ešte nedávno sa svetom šíril nepopierateľný fakt, že za oblejšie proporcie môže zvýšený príjem mastných jedál, dnes je tento fakt už spoľahlivo vyvrátený.

A práve na ňom ketogénna diéta začína stavať. Počas diéty sa razantne obmedzí príjem cukrov a zvýši príjem zdravých a kvalitných tukov, pričom príjem bielkovín ostáva nezmenený. Je naozaj pravdou, že telo začne vďaka ketogénnej diéte chudnúť, pretože nemá sacharidy, ktoré by mohlo použiť ako zdroj energie a preto siahne po tukových zásobách. Výhody ketogénnej diéty sú popisané pri rôznych chorobách od Alzheimerovej choroby až po cukrovku. Pomáha zlepšovať zdravotný stav pacientov a bojovať s ochoreniami.

Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť - roast pork 3279042 1920 1024x576 - Ketogénna diéta a čo by ste o nej mali vedieť

Zdroj:pixabay.com

Popri výhodách ketogénnej diéty však existujú aj nevýhody, o ktorých sa však často mlčí. Medzi ne patrí v prvom rade nedostatok vedeckých štúdií, ktoré by poukazovali na výsledky dlhodobého dodržiavania tohto typu diéty. Zatiaľ dokázané sú nedostatok kvalitných sacharidov a nedostatok vlákniny, ktorou trpia najmä ľudia slepo vynechávajúci všetky potraviny, ktoré sacharidy obsahujú. Vláknina je bežná súčasť nášho jedálneho lístka a pomáha udržiavať naše trávenie v zdravom stave. Okrem toho nie je ketogénna diéta odporúčaná športovcom, pretože pri jej dodržiavaní klesá fyzická výkonnosť.

Počas prvých týždňov diéty sa môžu tiež dostaviť zdravotné komplikácie ako bolesť hlavy a kĺbov, nespavosť, časté močenie a tráviace ťažkosti. Organizmus dlhodobo pod vplyvom tejto diéty stráca dôležité vitamíny a minerály, ktoré potrebuje pre správne fungovanie celého systému. Najrozumnejším riešením je nechať diéty na pokoji a počúvať svoje telo.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode