zdielať

Šok z pádu

šok z pádu - thumb IMG E2720 1024 - Šok z pádu
Schizofrénia sa dá liečiť

Schizofrénia je závažné duševné ochorenie, ktoré postihuje okolo 50 000 Slovákov (cca jedno percento obyvateľstva). Je to porucha mozgu, ktorá sa najčastejšie u chorých začne prejavovať počas dospievania. Okrem samotného schizofrenika je zasiahnutá aj celá rodina – život so schizofréniou je naozaj komplikovaný. Presná príčina ochorenia je neznáma, ale vedci s istotou vedia povedať, že má biologickú podstatu. To znamená, že nepekné správanie sa blízkych a rodiny, tiež stresové a vypäté situácie dokážu schizofréniu spustiť, ale nie zapríčiniť.

Schizofrenici trpia pestrými príznakmi. Na jednej strane u nich môže nastať porucha správania, vnímania a myslenia. Na druhej strane osoba postihnutá schizofréniou môže trpieť aj úbytkom psychických funkcií. Schizofrenik stráca hranicu medzi sebou a druhými, nevie čo koná a hovorí on sám a čo niekto druhý. Nedokáže vnímať ako zdravý človek. Schizofrénia je však liečiteľná! Dá sa liečiť komplexnou liečbou, ktorá sa skladá zo psychoterapie (liečba liekmi) a socioterapie. Človek je po liečení schopný sa vrátiť k bežnému životu, no musí na seba dávať pozor – schizofrénia je choroba s veľkým rizikom návratu.

V knihe Šok z pádu nám autor Nathan Filer ponúka náhľad do života so schizofréniou z pohľadu mladého muža Matthewa, u ktorého naplno prepukne schizofrénia po smrti jeho brata. Dej knihy je o Matthewovi a jeho rodine. O milujúcom mŕtvom bratovi a mame, ktorá ťažko zvláda život so schizofrenikom. Kniha opisuje aj jeho komplikovaný vzťah k otcovi a vrúcny vzťah k starým rodičom. Odporúčam publikáciu prečítať každému, kto nerád číta iba myšlienkovo prázdne texty. Je to kniha, ktorá chytí za srdce a zároveň vzdeláva. Okrem príbehu z Matthewovej perspektívy obsahuje aj lekárske spisy, ktoré čitateľa informujú o Matthewovom stave. Čitateľ si tak vie predstaviť myšlienkové pochody Mattheva a porovnať si to s klinickým stavom, v ktorom sa aktuálne nachádza. Počas čítania môžete zažiť chaos, ktorý sa objavuje v Matthewovej mysli, zdôraznený aj písmom v knihe. No na druhej strane si uvedomíte Matthevovu ľudskosť a to ako Matthew pociťuje, ako ľudia naňho hľadia. Celkovo Šok z pádu nemôžem ohodnotiť ako depresívnu, alebo smutnú knihu. Je to realistická publikácia o živote, chorobe, liečbe a rodine.

Pokiaľ radšej pozeráte filmy ako čítate – film „Čistá duša“,  tiež naozaj stojí za to. Divák nevie, čo sa s hlavnou postavou deje. Nevie posúdiť čo je v živote Johna Nasha výmysel a čo je realita – tak ako to v danej chvíli nevie posúdiť sám John Nash (hlavná postava). Rozuzlenie príde až na záver. Film nádherne opisuje to, ako sa chorý človek snaží žiť svoj život najlepšie ako vie – rovnako ako my zdraví.

Okrem poznatkov, ktoré čítaním knižky a pozeraním filmu získate, sú film aj kniha veľmi kvalitne spracované – doprajete si umelecký zážitok.

www.dusevnezdravie.sk

Kategórie:

Podobné články