zdielať

Trnava: Automobilka Stellantis ohlásila investíciu za 180 mil. eur

- DSC06411 scaled 1 - Trnava: Automobilka Stellantis ohlásila investíciu za 180 mil. eur

Trnavská automobilka Stellantis získala od materského koncernu nový výrobný program. Pôjde o úplne nový veľkoobjemový program. Investíciu vo výške 180 mil. eur ohlásili na spoločnej tlačovej besede predstavitelia štátu a automobilky. Postupný začiatok výroby nového výrobného programu segmentu B je naplánovaný od roku 2023. Veľkú časť budú predstavovať aj plne elektrické motorizácie. Podľa samotnej fabriky je pritom predčasné hovoriť o konkrétnych značkách a modeloch. Prípravné práce avizuje už na leto, gro transformácie závodu však bude prebiehať v budúcom roku.

Ako uviedol predseda vlády Eduard Heger, vláda považuje automobilový priemysel za kľúčové odvetvie slovenskej ekonomiky a robí všetko preto, aby zlepšovala podnikateľské prostredie. Aktuálne ohlásená investície podľa neho potvrdzuje, že Slovensko ide správnym smerom. Pripomenul, že automobilka už na Slovensku preinvestovala 1,2 mld. eur a v tomto roku by mala vyrobiť švormiliónte vozidlo. Zároveň vyzdvihol fakt, že investícia reaguje na nové trendy a bude využívať nové technológie. Premiér zároveň potvrdil prijatie žiadosti o štátnu pomoc, o detailoch ale hovoriť nechcel.

- DSC06580 1024x683 - Trnava: Automobilka Stellantis ohlásila investíciu za 180 mil. eur
Generálny riaditeľ Stellantisu na Slovensku Martin Dzama (vpravo v popredí) počas tlačovej konferencie o novej investícii v trnavskej automobilke Stellantis. Bratislava 28. jún 2021. (Foto: SITA/Úrad vlády SR)

Generálny riaditeľ Stellantisu na Slovensku Martin Dzama skonštatoval, že o investíciu sa medzi jednotlivými závodmi koncernu zvádzal konkurenčný boj. V Európe má pritom Stellantis 24 pobočiek. Vyzdvihol prínos samotných zamestnancov a deklaroval, že zisk nového výrobného programu znamená aj to, že automobilka bude schopná garantovať prácu nielen ľuďom priamo vo fabrike, ale i tisíckam zamestnancov dodávateľov. Dzama však v tejto súvislosti upozornil aj na problémy týkajúce sa rastu ceny práce a vysokých cien energií na Slovensku.

Trnavská automobilka Stellantis je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne produkuje modely Citroën C3 a Peugeot 208. Vlani vyrobila na Slovensku celkovo 338 050 vozidiel. Jej tržby dosiahli 3,436 mld. eur. Fabrika vytvára do 4 200 pracovných miest. Stellantis vznikol v januári tohto roka spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode