zdielať

Jeden z najväčších omylov zdravej stravy

strava - alice donovan rouse 9MzCd76xLGk unsplash scaled - Jeden z najväčších omylov zdravej stravy

V histórii zdravej stravy panuje množstvo nezmyslov. Dnes existuje toľko rád o zdravej výžive, že už v podstate nevieme, čo to zdravá strava je. Zdravé stravovanie prešlo počas mnohých rokov zmenami, ktoré sa na ňom podpísali v pozitívnom i negatívnom zmysle. Jeden z najväčších omylov zdravej výživy, ktorý je zakorenený v mysli ľudí i dnes, je ten, že pre zdravú stravu i chudnutie je potrebné z jedálneho lístku vyradiť všetky tuky. Tuky sa stali v zdravej potrave nepriateľom číslo jeden. Prečo je to tak?

strava - whitney wright qKxELxIH5t8 unsplash 1024x742 - Jeden z najväčších omylov zdravej stravy
autor: Whitney WrightTuky sa stali postrachom zdravej stravy. Je to však naozaj tak?

Keď vedci pred mnohými rokmi začali hľadať príčiny vysokého cholesterolu, obezity a mnohých iných ochorení, voľba padla automaticky na tuky. Čo iné by mohlo spôsobovať zvyšovanie cholesterolu ako tuk? Čo iné by mohlo vplývať na budovanie tukových zásob v tele človeka ako tuk? Problém bol, že sme sa nezačali sústrediť len na nezdravé tuky, ktoré sa nachádzajú vo vyprážanom a spracovanom jedle. Do nemilosti automaticky upadli aj vajíčka, mäso či tučné ryby, ktoré sú zdrojom zdravých tukov. Automaticky začala móda nízkotučných potravín, ktorá sa v mnohých jedálnych lístkoch drží do dnešnej doby.

Nízkotučné potraviny sú jednou z najhorších možností, po ktorej môžete pri nákupoch siahnuť. Prečo? Tuk je v jogurtoch, syroch a v ďalšej rade výrobkov nahradený spracovaným škrobom. Tuk je nositeľom chuti a vzhľadom na to, že sa v týchto výrobkoch nachádza naozaj minimálne, chuť je vytvorená chemickými ingredienciami. Zároveň je tuk jednou z látok, ktoré nám pomáhajú navodiť pocit sýtosti. Ak ho nemáme, doprajeme si viac. Navyše dnes už vieme, že za našim nekontrolovateľným priberaním stojí práve nadmerný príjem sacharidov.

strava - jez timms gMW2NZ7JGrE unsplash 1024x684 - Jeden z najväčších omylov zdravej stravy
autor: Jez TimmsSyr, vajíčka, maslo a mnoho iných potravín upadlo do nemilosti.

Snáď každý mesiac sa v hľadáčiku výživových terapeutov a odborníkov na výživu objavia nové superpotraviny. Superpotraviny nám majú pomôcť lepšie sa cítiť, dodajú do tela množstvo antioxidantov spomaľujúcich starnutie a starajú sa o celkovú pohodu organizmu. Napriek tomu, že superpotravín je stále viac, nepodarilo sa nám zastaviť epidémiu cukrovky a obezity. Civilizačné choroby podstatne nahradili infekčné ochorenia, ktoré sa v minulých desaťročiach považovali za najväčšiu metlu ľudstva. Dnes bojujeme s civilizačnými ochoreniami, ktoré postihujú všetky vekové kategórie. Hladina cholesterolu je stále nadmerne vysoká a nepomohli ani nízkotučné potraviny, ani množstvo diét valiacich sa zo všetkých strán.

strava - hello i m nik p1RQPfzCM5U unsplash 1024x685 - Jeden z najväčších omylov zdravej stravy
autor: Hello I'm NikVaječný žĺtok je jedným z najlepších zdrojov zdravých tukov.

A stále sa držíme zastaraných rád, o priberaní po konzumácii tuku. Siahneme radšej po nadmerne spracovanom margaríne ako po masle, ktoré je zdrojom prirodzeného tuku. Omyl o škodlivosti zdravých tukov je jedným z najhorších omylov v celej histórii zdravej výživy a problémom je, že sa nás drží do dnešných čias.

Zdroje zdravých tukov:

  • semienka (slnečnicové, tekvicové, sezamové,…)
  • žĺtok (skvelý zdroj zdravých tukov)
  • avokádo
  • oriešky (vlašské, lieskovce, mandle,… – výber je obrovský)
  • maslo
  • tučné ryby (napríklad losos)

Žiadna z vedeckých štúdií nikdy nepotvrdila mýtus o spojitosti vysokej hladiny cholesterolu s konzumáciou zdravých tukov bežne obsiahnutých v potravinách. Nenechajte svoje zdravie ovplyvňovať starými mýtmi a polopravdami.

strava - jez timms ws gtP79jGA unsplash 1024x684 - Jeden z najväčších omylov zdravej stravy
autor: Jez TimmsZdravý tuk je podstatnou zložkou stravy.

Zdroje:

Margit Slimáková: Velmi osobní kniha o zdraví

https://www.fitness4u.cz/nejlepsi-zdrave-tuky-pro-vase-telo/

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.