zdielať

Jarný detox organizmu – čomu sa vyhnúť?

Jarný detox organizmu - čomu sa vyhnúť? - vegetable skewer 3317060 1920 - Jarný detox organizmu – čomu sa vyhnúť?

S prvými teplými dňami prišla aj potreba viac sa hýbať. Chceme tráviť viac času na slnku, viac aktívne oddychovať, venovať sa činnostiam, ktoré počas zimy nepripadajú do úvahy. Nie je žiadnym tajomstvom, že na nás padá jarná únava. Napriek krásnemu počasiu a potrebe púšťať sa do nových vecí, máme pocit, že každá aktivita nám berie oveľa viac energie a trvá dlhší čas. Čoraz viac ľudí siaha počas prvých teplých dní po jarnom detoxe a zahŕňa do svojho jedálnička ľahšie potraviny, ktoré im pomáhajú nielen cítiť sa lepšie a odľahčene, ale pocítiť aj príval energie. 

Jarný detox organizmu - čomu sa vyhnúť? - food 3338668 1920 1024x768 - Jarný detox organizmu – čomu sa vyhnúť?

Zdroj: pixabay.com

Hlavnou potravinou, ktorej je potrebné sa počas jarného detoxu vyhnúť je cukor a výrobky s jeho vysokým obsahom. Cukor a najmä jeho biela rafinovaná forma, stojí za odčerpávaním energie a tiež za zhoršeným stavom našich orgánov a tkanív. Cukor spôsobuje dehydratáciu organizmu a rýchlejšiu tvorbu zápalov. Vďaka jeho zvýšenej konzumácii dodávame potravu aj baktériam žijúcim v našom tele. Kvasinky, plesne a iné druhy baktérií vďaka cukru prosperujú a rastú. Vyradenie cukru z jedálnička sa môže prvé tri dni prejavovať poklesom energie a príznakmi, ktoré sa dajú nazvať ako abstinenčné – únava, podráždenie, precitlivenosť. Po tom, ako si telo zvykne na zníženú konzumáciu cukru, odmení sa vám lepším spánkom aj krajšou pleťou.

Mlieko a mliečne výrobky sú v normálnej miere prospešné, ale ich zvýšená konzumácia stojí tiež za vznikom zápalov a zníženia energie. Trávenie mlieka je pre naše telo náročné a zdĺhavé. Ochudobňuje sa tým o energiu, ktorú by mohlo využiť inak. Príjem mlieka a mliečnych výrobkov nie je pre ľudské telo prirodzený, ak neberieme do úvahy kojenecké štádium. Preto ak sa neviete mliečnych výrobkov vzdať, obmedzte ich konzumáciu.

Jarný detox organizmu - čomu sa vyhnúť? - fruit 3304977 1920 1024x512 - Jarný detox organizmu – čomu sa vyhnúť?

Zdroj: pixabay.com

Rovnakým prípadom ako mliečne výrobky sú mäso a mäsové výrobky. Samozrejme, nie každý je stvorený na to, aby vydržal alebo chcel sa stravovať vegetariánskym alebo vegánskym spôsobom. Počas jarného odľahčenia jedálnička je však fajn obmedziť konzumáciu mäsa a sústrediť sa najmä na kvalitného dodávateľa, ktorý je schopný zaručiť kvalitné mäso.

Jarný detox sa určite nemá riadiť pravidlami hladovky, ktorá zbytočne spomaľuje metabolizmus a navyše odoberá organizmu ďalšiu energiu. Je fajn sústrediť sa na potraviny, ktoré nemá telo problém stráviť a jedlá z nich sú veľmi rýchle a jednoduché. Okrem vynechania ťažko stráviteľných jedál sa sústreďte aj na správny pitný režim, ktorý by rozhodne nemal obsahovať sladené nápoje, ale skôr čistú vodu a nesladené bylinné čaje.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode