zdielať

Farebná fazuľa

fazula - thanh soledas szLr43oq0lk unsplash scaled - Farebná fazuľa
Farebné fazule Zdroj: unsplash.com

Existuje neuveriteľné množstvo odrôd fazule. Do jedálnička sa zaraďuje najmä pre svoj vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Táto strukovina má však aj iné prednosti, napríklad vysoký podiel antioxidantov, porovnateľný s čučoriedkami či kurkumou.
Nemusíte jej zjesť ani veľké množstvo, aby vás príjemne zasýtila a zároveň vám dodala potrebné živiny. Tým, že ňou doplníte potrebné živiny, znižuje vlčí hlad.

Nadúvanie minimalizujete tým, že ju pred varením namočíte na noc do vody. Zbavíte ju tak fytátov a trieslovín, ktoré môžu znižovať vstrebávanie živín.
Pravidelná konzumácia fazule prispieva k zdravým črevám a tráveniu. Svojím tvarom napovedá, že podporuje obličky.

 

fazula - milada vigerova xGRFiiqhU9o unsplash scaled - Farebná fazuľa
Zdroj: unsplash.com


Zelená
mungo – je malá fazuľka, ktorá sa dá jednoducho naklíčiť a potom chutí ako hrášok.
Biela – je skvelá na výrobu nátierok, kvôli svojej jemnej chuti a bielej farbe, ktorú si môžete zafarbiť ako potrebujete, napríklad cviklou. Malá biela fazuľa je často používaná aj ako pečená fazuľa s paradajkovou omáčkou.
Červená
– používa sa najmä na jedlo Chilly con carne. Táto fazuľa je skvelá aj na sladko, po uvarení a rozmixovaní na pastu, môže byť skvelým základom pre čokoládový koláč plný bielkovín.

fazula - red seed lot 1313643 scaled - Farebná fazuľa
Zdroj: pexels.com

Čierna – podporuje zdravie tráviacej sústavy. Obsahuje viac antioxidantov ako iné farby fazule, najmä vo svojej šupke. Jej chuť je jemne sladká.
Fialová
alebo šarlátová fazuľa – má veľké semená a po uvarení má lahodnú maslovú chuť. Rastlina veľmi rýchlo rastie, no nedosahuje veľkú výšku, preto je vhodná aj na pestovanie na balkóne. Má vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listovej.

fazula - monkgogi samson C0ba0 z1ZoI unsplash scaled - Farebná fazuľa
Zdroj: unsplash.com

Strakatá hnedá – najbežnejšie sa vyskytuje v našich kuchyniach a záhradách.
Konzumujú sa aj niektoré mladé fazuľové struky najčastejšie žlté a zelené.

fazula - beans food healthy 6949 scaled - Farebná fazuľa
Zdroj: pexels.com

Z fazúľ si môžete pripraviť klasické polievky, či už so zeleninou alebo so smotanou, rôzne nátierky, prívarky, pridať ich do šalátov alebo niektoré aj naklíčiť a užívať si výživné látky.

Zdroje:
www.vyzivovo.sk
www.zdravopedia.sk

Kategórie:

Podobné články