zdielať

Bylinky proti prechladnutiu

chrípka - v2osk d5xQVtmTUeo unsplash - Bylinky proti prechladnutiu
Siahnite po bylinkách skôr ako po liekoch na voľný predaj. V2OSK

Sychravé a chladné dni stoja za zvýšeným výskytom bakteriálnych i vírových ochorení. Naše prvé kroky vo väčšine prípadov po objavení prvých príznakov choroby vedú rovno do lekárne. Skôr ako však siahneme po liekoch, ktoré sú voľne dostupné, mali by sme zvážiť i možnosti, ktoré ponúka prírodná lekáreň. Bylinky rastúce v našich zemepisných šírkach sú nabité aktívnymi látkami, ktoré dokážu spoľahlivo zahnať prvé mnoho infekčných ochorení striehnucich v jesennom počasí. reč samozrejme nie je len o zelených častiach. Prvou pomocou proti každému ochoreniu dýchacej sústavy je čaj sú strúhaným zázvorom. Zázvor obsahuje silice, ktoré sú nápomocné nielen pri prechladnutí, ale pomôžu i pri ochoreniach tráviacej sústavy.

chrípka - joanna kosinska i0IvwAhhGZM unsplash 1024x684 - Bylinky proti prechladnutiu
autor: Joanna KosinskaKvalitný bylinkový čaj dokáže pomôcť proti prvým príznakom ochorenia.

Druhým v poradí je harmanček, ktorý rovnako nepôsobí len pri prechladnutí ale je známy i pre svoje upokojujúce účinky. Ak máte problémy so zaspávaním či vás trápi podráždený žalúdok, rovnako môžete siahnuť po harmančekovom čaji. Vyznačuje sa silnými protizápalovými účinkami, čo je pri zapálených dýchacích cestách skutočná výhoda. Upokojujúce účinky má i mäta. Za výraznú vôňu vďačí mentolu, ktorý je výborným pomocníkom pri upchatom nose. Pri prechladnutí nemusíte siahnuť len po mätovom čaji, ale pomôže i naparovanie nad silným odvarom z mäty.

Ak je vaše ochorenie spojené s tvorbou hlienu, rozhodne siahnite po lipovom čaji s trochou medu. Lipa je pomáha pri odkašľaní a med zas pôsobí protizápalovo na podráždenú sliznicu. Zapálené hrdlo či mandle zas upokojíte čajom zo šalvie lekárskej alebo kloktaním silného roztoku pochádzajúceho z tejto rastliny. So zápalom priedušiek či dráždivým kašľom pomôže čaj z materinej dúšky.

chrípka - david cooper Yved0dvlip4 unsplash 1024x683 - Bylinky proti prechladnutiu
autor: David CooperPri liečbe prechladnutia môžete bylinky využiť vo forme čajových zmesí.

rastliny v sebe ukrývajú skutočne zaujímavý kokteil účinných látok. Dobrou správou je, že v lekárňach dnes narazíte i na zmesi, ktoré spájajú niekoľko rastlín do jedného čaju, čo vám umožní čerpať silu z niekoľkých druhov súčasne. Pred použitím vám odporúčame poradiť sa i s lekárnikom, ktorý bude na váš stav vedieť presne odporučiť potrebnú zmes.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.