zdielať

Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach

Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach - shutterstock 595678706 - Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach
Poliaci sú národ, ktorý miluje zimné športy, najmä lyžovanie. Zdroj: shutterstock
Tradičné syrové výrobky, kone s kočmi a rodinná atmosféra. To všetko je mestečko na upätí Tatier- Zakopane. 
Malebné mestečko Zakopane leží v Poľsku len necelých 20 kilometrov od hraníc. Toto mestečko s 27 tisíc obyvateľmi očarí návštevníkov tak, že sa určite budú chcieť ešte vrátiť. Pre turistov, ktorí chcú zažiť jeho atmosféru naplno je možnosť vychutnať si pohľad na toto mestečko z koča ťahaného párom nádherných koní.
Skoky na lyžiach
Poliaci sú národ, ktorý miluje zimné športy, najmä lyžovanie. V roku 2002 sa prvýkrát konal v jednom zo stredísk Svetový pohár v skokoch na lyžiach a až do dnes sa koná pravidelne. Toto lyžiarske stredisko bolo aj hostiteľom troch severských šampionátov v severských lyžiarskych disciplínach.
Tento rok sa toto veľkolepé podujatie konalo počas víkendu 27. januára a 28. januára. V meste vládla atmosféra, aká vládne len počas podujatí tohto druhu. Ľudia chodili namaľovaní poľskými národnými farbami, mávali šálmi a trúbili na klaksóny či na trúby áut. Domácich určite potešil výsledok domáceho družstva Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki a Kamil Stoch. Kamil Stoch zároveň okorenil svoju jazdu, keď mu namerali rekordný výkon 141,5 metra.
Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach - IMG 1257 - Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach
Autor: Simona Jurigová
Zvodná Mariylin Monroe je realistická
Jednou z atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť je určite voskové múzeum slávnych. Návštevníci môžu stretnúť symbol ženskosti Marilyn Monroe, Loenarda Di Capria či Lionella Messiho.
Súčasťou výstavy voskových figurín sú aj figuríny ľudí, ktorí boli nejakým spôsobom iní. Títo ľudia nemali šťastie, a narodili sa s genetickými poruchami. Turisti sa môžu postaviť napríklad vedľa najvyššieho človeka planéty, či motivovať sa do športu pri pohľade na najobéznejšieho človeka ľudstva.

Najmä pánsku časť výstavy prekvapí žena, ktorá mala v histórii najväčšie prsia. Každý jej prsník mal podľa oficiálnych údajov hmotnosť približne 8 kilogramov. Zaujímaví pohľad je aj na figurínu s obrovskými rukami a nohami, na človeka, ktorý mal tri oči. Niektorých návštevíkov až mierne vystraší figurína, z ktorej hrude vychádza ešte jeden trup aj s celou hornou polovicou tela.

Návšteva tohto múzea je veľmi zaujímavá, pretože figuríny vyzerajú reálne. Niektorí ľudia majú dokonca pocit, že ich figuríny sledujú.
Oštiepky, syry a krowki
Medzi tradičné poľské výrobky patria oštiepky a syry. Návštevníci si môžu vybrať zo širokej ponuky druhov. Turisti nemajú problém zakúpiť tieto výrobky aj v stánkoch na ulici, či v reštauráciách ochutnať ich tradičné jedlá.
Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach - IMG 1255 e1517311195156 768x1024 - Podhorské mesto Zakopane je domovom Svetového pohára v skoku na lyžiach
Autor: Simona Jurigová
Pre tých, ktorí majú radšej sladké, sú ideálnou voľbou krowki. Ide o karamelové sladkosti z polotučného mlieka. Prvé zakusnutie do tejto pochúťky je tvrdé a chrumkavé. Po jej rozkusnutí je krowka tekutá a lepkavá.

Originálne krowki sú z mlieka, cukru, občas sa pridá aj smotana, maslo a vanilková aróma. Okrem tradičnej chute, návštevníci môžu ochutnať aj ovocné, kakaové, kávové či orechové. Výrobcovia myslia aj na ľudí s intoleranciou na mlieko.
V ponuke sú v súčasnosti aj krowki zo sójového a bezlaktózového mlieka. Ich história siaha až do 2. svetovej vojny, vďaka ktorej sa stali obľúbenou sladkosťou aj v Nemecku.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode