zdielať

Viete ako vznikol obľúbený hlavolam Sudoku?

- jonathan ybema CkTCayl4VD8 unsplash scaled - Viete ako vznikol obľúbený hlavolam Sudoku?
sudoku, hlavolam, lúštenie, voľný čas, zábava Autor: unspash

Spoločník na dlhé cesty lietadlom, parter na zimné večery s čajom, ale aj kamarát do dažďa keď sa nudíte. To všetko je Sudoku. Hra, ktorá si získala srdcia miliónov ľudí po celom svete.

Sudoku patrí medzi najobľúbenejšie hlavolamy európskeho pôvodu, napriek tomu, že väčšina z nás by tipovala jeho pôvod v Japonsku. Prvá podoba Sudoku sa však objavila už v roku 1892. Jeho podoba sa v porovnaní s tou dnešnou líšila. Namiesto deviatich čísel sa využívali len štyri čísla. Pôvodný názov tejto hry bol Number Place. Sudoku prvýkrát uverejnili v Európe 12. novembra 2004 v britských The Times. Obyvatelia Británie vtedy zabúdali vystupovať z metra, lebo sa ponorili do tohto zaujímavého hlavolamu. Tí, ktorí z neho dokázali vystúpiť na správnej zastávke sa počas chôdze zrazili lampou, lebo boli myšlienkami ponorení do magického štvorca. Japonci vymysleli pre sudoku pôvodný názov „súdži wa dokušin ni kagiru“, ktorý sa dá voľne preložiť ako „číslice musia zostať po jednej“.Na šťastie mnohých európanov sa názov skrátil na Sudoku.

- richard bell xFGRrdyd92E unsplash 300x200 - Viete ako vznikol obľúbený hlavolam Sudoku?
autor: unsplash.comJeho popularita je vysoká aj vďaka tomu, že je rovnaké Sudoku viete lúštiť v každom jazyku.

Pravidlá Sudoku určite netreba zvlášť predstavovať. Medzi zaujímavosti patrí, že aj v súčasnosti dokážete zakúpiť rôzne obtiažnosti. Vo štvorcoch môžete nájsť čísla 1 až 4 alebo 1 až 16.. Kvôli zaujímavosti sa hra dočkala aj obmeny a namiesto čísel sa začali využívať písmená A až F. Táto hra sa teší obľube aj kvôli tomu, že jej rozumie každý bez ohľadu na jazyk.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode