zdielať

Na čo v lete nezabudnúť?

leto - linus nylund 325103 unsplash - Na čo v lete nezabudnúť?
Na čo v lete nezabudnúť? Linus Nylund

Hoci tomu posledné dni nenasvedčujú, oficiálne i astronomicky tu máme leto. To neznamená len, že sa niekoľko nasledujúcich týždňov budeme neznesiteľne potiť, ale tiež to znamená, že bez niekoľkých kúskov by sme sa z domu nemali pohnúť. Leto je totiž ročné obdobie, kedy škodlivým vplyvom vystavené naša pokožka, oči a s celkovým prehriatím bojuje celý náš organizmus. Napriek tomu, že sa to opakuje každý rok, mnoho ľudí zabúda na správny pitný režim. Voda je pre nás rovnako dôležitá ako kyslík, ktorý dýchame či jedlo, ktoré pre organizmus predstavuje palivo. Voda umožňuje, aby sa z nášho tela správne dostávali von odpadové látky a zároveň mohla správne fungovať termoregulácia a nedochádzalo k prehrievaniu.

leto - sean o 406693 unsplash 1024x681 - Na čo v lete nezabudnúť?
autor: Sean OLeto so sebou prináša vysoké teploty i nástrahy pre ľudský organizmus.

Zaťažené sú rovnako i naše oči. Slnečné lúče si spoľahlivo nachádzajú cestu k našej šošovke, čo sa časom môže prejaviť ako zhoršenie dioptrie a v najhorších prípadoch ako trvalé a nezvrátiteľné poškodenie očí. Ideálnou ochrannou pomôckou sú slnečné okuliare so správnym UV filtrom. Nesiahajte po najlacnejších kúskoch, pretože tie predstavujú len zafarbené sklá bez účinnej ochrany a sú v podstate absolútne zbytočné. Nekvalitné sklá sa častokrát prejavujú bolesťou hlavy po pobite na slnku.

Pokožka potrebuje ochranu v podobe opaľovacieho mlieka i v prípade, že máte pocit, že ho nepotrebujete a chcete sa opáliť. Hoci slnečné žiarenie poskytuje zásobu vitamínu D, po dlhšom čase spôsobuje i zrýchlené starnutie pokožky. V našej dobe, kedy na povrch dopadá stále viac UV žiarenia je potrebné chrániť sa pred jeho mutagénnym vplyvom, ktorý inak vedie nielen k starnutiu ale i k vzniku rakoviny kože. Rakovina kože je jedným z mála druhov, ktorým sa dá účinne predchádzať.

leto - ethan robertson 134952 unsplash 1024x683 - Na čo v lete nezabudnúť?
autor: Ethan RobertsonSlnečné okuliare sú dôležitou ochranou pre oči.

Leto je naozaj rizikové obdobie a záťažové pre celé naše telo. Je potrebné sa chrániť počas celého roka ale v lete by sme tomu mali rozhodne venovať zvýšenú pozornosť. Investujte do kvalitných ochranných pomôcok a ak opaľovanie patrí medzi vaše záľuby snažte sa vyhýbať aspoň poludňajšiemu slnku, ktoré je najintenzívnejšie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.