zdielať

Trpíte aj vy nomofóbiou? Možno ste o tom ani nevedeli

zavislost - maxim ilyahov 0aRycsfH57A unsplash scaled - Trpíte aj vy nomofóbiou? Možno ste o tom ani nevedeli

Problém, s ktorým sa stretáva pravdepodobne každý z nás. Niekto v menšej miere, a niekto bohužiaľ vo väčšej miere. Závislosť na telefóne trápi stále viac a viac ľudí.

Nomofóbia alebo závislosť na telefóne je novodobý problém. Patrí medzi závislosti, ako napríklad alkohol či fajčenie a preto by sme ju nemali podceňovať. Abstinenčné príznaky môžu byť identické s tými pri inej závislosti. Patrí medzi ne bolesť hlavy, nechuť do jedla či naopak prejedanie sa. Pozitívnou správou je, že tiež sa dá liečiť, ale v v najťažších prípadoch je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc. Najhoršie je, že vo väčšine prípadov si nepripúšťame, že by mohlo ísť o závislosť.

Keď sa ráno zobudíte, pozriete sa prvé na telefón, posledné pred spaním sa pozeráte na telefón. To je jeden zo signálov, že pravdepodobne trpíte závislosťou. Medzi ďalšie znaky patrí, že kontrolujete si telefón každú chvíľu aj keď nečakáte na žiadnu dôležitú správu. Ďalším signálom sú takzvané fantómové vibrácie. Vtedy máte pocit, že vám telefón zvoní, pričom sa tak nestalo.

zavislost - le buzz aM9sj98dI2A unsplash 1024x683 - Trpíte aj vy nomofóbiou? Možno ste o tom ani nevedeli
autor: unsplash.comNomofóbia je problémom hlavne u mladých.

Ak chcete zistiť ako ste na tom, skontrolujte si vo svojom telefóne, koľko času denne v ňom strávite. Najväčším zabijakom času sú sociálne siete a hry. Keď sa začnete hrať alebo prechádzať si sociálne siete, často rýchlo zabudnete koľko času kde strávite.  Lenže tento čas nie je využitý efektívne a vo väčšine prípadov nerozvíja osobnosť. AK  chcete využívať čas efektívnejšie, nainštalujte si vzdelávacie aplikácie či vyskúšajte online jazykové kurzy cez telefón.  Keď je vašim zvykom, že sa postavíte a idete si pre telefón, radšej si vezmite knihu. Ak máte pocit, že máte veľa voľného času bez telefónu, nájdite si záľubu, ktorej sa budete venovať.

Dôvodov, pre ktoré by sme mali nomofóbiu liečiť je viac. Okrem dopadu na naše zdravie, môže narušovať vzťahy a negatívne pôsobiť napríklad v partnerstve. Väčšine partnerov prekáža, keď namiesto spoločného času trávite čas so svojim telefónom. Mobil často narúša komunikáciu, keď napríklad držíte v ruke telefón a nevenujete intenzívnu pozornosť tomu s kým čas trávite.  Vždy myslite na to, že telefón je dobrý sluha a zlý pán.

 

Kategórie:

Podobné články