zdielať

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - kampa   gueriila - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
brigáda, leto, zaujímavosti Autor: Simona Jurigová

Blíži sa leto a spolu s ním prichádza aj čas letných brigád. Študenti, ktorí ešte nenašli robotu svojich snov sa snažia spraviť tak na poslednú chvíľu. Lenže nie každá brigáda prináša len tie pozitíva. Na tento problém upozornili študentky marketingu z Nitry. 

So zaujímavým nápadom prišli študentky marketingu z Nitry.  Dievčatá využili na komunikáciu tohto vážneho problému  formu guerilla kampane, ktorá v sebe spája drzosť, kreativitu a originalitu a práve týmto spôsobom poukázali na novodobé otroctvo.

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - studenti kampan 768x1024 - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
Autor: Simona Hájková

Študentky sa zahrali na agentúru, ktorá plagátom v centre Žiliny lákala v poobedňajších hodinách na letnú brigádu snov zameranú na  študentov.  Priebeh kampane kopíroval praktiky otrokárov: ponuka snov zameraná na najzraniteľnejšiu skupinu. . Väčšina mladých, hlavne stredoškolákov  prejavilo záujem o informácie ohľadom roboty. Pri drevčatách sa zastavili aj mnohí starší, ktorí chceli získať informácie pre svoje deti.

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - rozhovor obchod s ludmu - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
Autor: Simona Hájková

Oslovení respondenti ostali šokovaní

Okoloidúci sa so záujmom pýtali na informácie ohľadom práce a bez zaváhania si prevzali pracovnú zmluvu od fiktívnej pracovníčky. V priebehu dvoch hodín sa rozdalo 74 už vyplnených pracovných zmlúv. To, čo sa v nich dočítali nezanechalo chladného ani jedného z nich. Záujemcovia zistili, že ich pracovná pozícia by bola novodobý otrok a pre zamestnávateľa s názvom „Obchod s ľuďmi s.r.o.“ by museli vykonávať fyzicky náročné práce, sexuálne služby, nútené žobranie či nútený sobáš. Zmluva obsahovala aj údaj, že mesačná mzda pre zamestnanca neexistuje či iné informácie ozrejmujúce hrozby novodobého otroctva. Recipienti ostali v šoku a na otázku na konci zmluvy či ju podpíšu, všetci krútili hlavou.

Organizátorky akcia veria, že svojou guerilla kampaňou dostatočne upozornili na novodobé otroctvo a že mladí si dôsledne overia informácie o robote, pred tým ako niečo podpíšu.

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - zmluva obchod s ludmi - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
Autor: Simona Hájková

Myslíme si, že nás sa to netýka. Pravda je iná

Novodobé otroctvo je problematikou, ktorá sa skloňuje už aj na Slovensku čoraz častejšie.  Najmä mladí ľudia majú vidinu ľahko zarobených peňazí pri jednoduchej práci bez znalosti jazyk. Problémom je, že môžu záujemcu priviesť k nekalému obchodovaniu s ľuďmi. Odhaduje sa, že tento druh obchodu patrí medzi najvýhodnejšie obchody vôbec, a popri obchodu so zbraňami a drogami sa nachádza na čele rebríčka s nelegálnymi obchodmi.

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - kampa   obchod s ludmi guerilla - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
Autor: Simona Hájková

Ak sa už raz niekto zapletie do špinavých praktík obchodu s ľuďmi, je veľmi náročné odhaliť vrátiť sa do normálneho života po odhalení.  Dôležitá je prevencia a informovanosť mladých. Hovoríte si, že vás sa to netýka? Že vy sa nenecháte oklamať? Že toto nemôže byť problém 21. storočia? Pred pár týždňami uložil britský súd mnohoročné tresty odňatia slobody siedmim ľuďom, pričom väčšina členov gangu pochádza z  rodiny zo Slovenska.

Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo - obchod s ludmi kampan - Študentky z Nitry upozornili pomocou guerilla kampane na novodobé otroctvo
Autor: Simona Hájková

Slovenská republika je zdrojovou a tranzitnou krajinou pre obchodovanie s ľuďmi. Získavanie ľudí prebieha jednoducho. Agentúra ponúkne neuveriteľne výhodnú ponuku nenáročnej práce v zahraničí s vysokým zárobkom, ktorý je najčastejšie vyplácaný týždenne, istotu práce a ubytovanie so stravou zadarmo. Samozrejme, vôbec neprekáža, ak uchádzač neovláda jazyk. Mnohým ľudom, ktorí sú zvyčajne v zúfalej finančnej situácii alebo majú vidinu rýchlo zarobených peňazí,  nepripadajú tieto ponuky vôbec podozrivé a tak naletia otrokárom.

 

Smutná štatistika do roku 2016 hovorí, že na Slovensku  je identifikovaných 231 osôb z toho 133 žien a 98 mužov a z tohto počtu ide o 11 detí.  Najčastejšie formy vykorisťovania sú nútená práca a sexuálne vykorisťovanie. Väčšinou zneužívajú najmä mladé dievčatá na nútenú prostitúciu a nútené svadby. Muži bývajú zneužívaní na ťažké práce v továrňach, na stavbách či na žobranie. Takto zneužívaní ľudia pracujú celé dni bez spánku, jedla či základných hygienických potrieb.

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode