zdielať

Európska noc výskumníkov bude!

výskum - louis reed JeInkKlI2Po unsplash scaled - Európska noc výskumníkov bude!
Zistite, čo je nové vo vede a výskume Louis Reed

Dobrá správa pre priaznivcov vedy a výskumu – Európska noc výskumníkov  sa uskutoční 27.11.2020 v online priestore. Festival Európska noc výskumníkov je organizovaná Európskou komisiou a paralelne prebieha v tridsiatich krajinách Európy. Cieľom tejto akcie je priviesť deti a mládež  k štúdiu vedy a výskumu a zároveň informovať spoločnosť o pokrokoch a navých zisteniach. Úlohou tohto podujatia je tiež  predstaviť ľuďom ako veda a technika zasahuje do nášho každodenného života a na príkladoch ukázať, ako sa vďaka vedcom náš život stáva jednoduchším.

Na Slovensku sú organizátormi Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied v spolupráci aj s Centrom vedecko-technických informácií a portálom EurActiv. Tohtoročné heslo sa nesie v znení „Veda bez hraníc“ a organizátori sa sústredia hlavne na mladých ľudí v školskom veku a ich záujem o vedu.

Ako bude noc výskumníkov prebiehať? Európska noc výskumníkov bude sústredená do online priestoru vo forme prednášok. Paralelne bude prebiehať aj Science café, kde sa môžete zapojiť do online diskusie. V pláne bola aj návšteva vedcov a výskumníkov na školách, avšak podľa zhoršujúcej sa pandemickej situácie a zavádzania nových opatrení sa aj táto časť programu uskutoční online. Oživené to však žiaci budú mať vďaka vedeckému kuriérovi, ktorý im priamo do škôl prinesie pokusy, ktoré si môžu pod dohľadom učiteľov vyskúšať.

Je to iba pre žiakov? Nie je, zúčastniť sa môže aj široké publikum. Program počas doobedia sa viac sústredí na žiakov v školách, ale poobedný a podvečerný program je určený pre širokú verejnosť. Zapojiť sa môžete tak, že sa vopred registrujete online. Okrem online prednášok, diskusie a ukážok budú aj súťaže pre žiakov. Úplnou novinkou je súťaž pre učiteľov o najlepšiu fotku, kde uverejnia, alebo zašlú fotku s popisom #ucimvedu.  Medzi sprievodné podujatia pred samotnou nocou výskumníkov patria Vedecké cukrárne a Vedecké kaviarne kde slovenskí vedci a výskumníci môžu odprezentovať svoje vynálezy a zistenia. Vedecké kaviarne aj cukrárne sú dostupné pre všetkých. Nájdite si čas a využite príležitosť vzdelávať sa a informovať sa v oblasti vedy a výskumu vďaka týmto jedinečným podujatiam.

Zdroje:

www.nocvyskumnikov.sk

www.euractiv.sk

Kategórie:

Podobné články