zdielať

Chcem si adoptovať zviera. Čo o tom potrebujem vedieť?

adopcia zvieratka - margarita kosior qip8Py7fh6I unsplash scaled - Chcem si adoptovať zviera. Čo o tom potrebujem vedieť?

Mať doma psíka alebo mačku je snom mnohých detí. Mnoho rodičov sa nechá presvedčiť na nového člena domácnosti. Čo všetko však obnáša adopcia zvieratka z útulku?

Na začiatku je rozhodnutie

V prvom rade na začiatku celej adopcie stojí veľké rozhodnutie. Vždy je potrebné zvážiť si všetky možnosti, či už ide o tie časové alebo finančné. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, že domáce zviera bude s vami pravdepodobne približne 10 až 15 rokov a aj preto je dôležité zamyslieť sa nad plánmi do budúcnosti. Psíkovia, ktorí skončili na ulici už raz mali svoj domov a preto už v útulkoch nechcú, aby zvieratá prišli o domov druhýkrát.

Pri osvojení zvieratka je dôležité doniesť si občiansky preukaz, obojok a vôdzku. Pri adopcii zvyčajne musíte uhradiť adopčný poplatok, ktorý zahŕňa vakcináciu proti vírusovým chorobám a proti besnote, odblšenie, odčervenie, kastráciu a čip. V prípade, že nespĺňate podmienky, ktoré má útulok ako nutné pre adopciu, môžu vám žiadosť zamietnuť.

Povinnosti, ktoré na vás čakajú

  • povinnosť prihlásiť psa do 30 dní od adopcie na príslušnom miestnom úrade.
  • pripnutie vášho telefónneho čísla a adresy na jeho obojok.
  • návšteva veterinára, v prípade, že by ste si všimli komplikácie.

 

adopcia zvieratka - margarita kosior 9TiLF6KfadI unsplash 1024x683 - Chcem si adoptovať zviera. Čo o tom potrebujem vedieť?

Keď sa rozhodnete osvojiť si psíka, musíte počítať s tým, že je to rozhodnutie na viac rokov.Prvé dni u vás doma

Keď sa psík dostane už ku vám domov, prvé dni môžu byť pre neho veľmi stresujúce. Jeho správanie môže byť neprirodzené alebo sa vás môže báť. Jednou z bežných reakcií je aj, že prestane žrať a už na prvý pohľad je skleslejší.  Dôležité je, aby ste na psíka pôsobili s pokojom, ale zároveň na neho netlačili. V prípade, že si chcete psíka adoptovať do vonkajšieho prostredia, nezabudnite vyriešiť oplotenie domu a búdu primeranej veľkosti, ktorá je zároveň zateplená proti mrazom. Keď si adoptujete dospelého psa je dôležité, aby ste mu zabezpečili koterec alebo iný priestor.

V prvých dňoch je dôležité nenechávať psa samého doma a brávať ho na časté prechádzky. Keď potrebujete niekam odbehnúť, tak to spravte veľmi rýchlo a intervaly postupne predlžujte. Na začiatku sa mu snažte hlavne prvé dni spríjemniť a časom sa z vás určite stanú partneri do dažďa.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode