zdielať

Stredomorská kuchyňa – najvhodnejší štýl stravovania?

stredomorská kuchyňa - aleksander soroka 1234598 unsplash - Stredomorská kuchyňa – najvhodnejší štýl stravovania?
Stredomorská kuchyňa - zdravý štýl stravovania Aleksander Soroka

Často sa objavujú v dohady ako by sa človek mal stravovať. Je pre nás vhodné konzumovať mäso alebo sa život zaobíde aj bez neho? A čo mlieko a mliečne výrobky? Koľko porcií zeleniny a ovocia by sme mali počas dňa zjesť? Na všetky tieto otázky sa výživoví poradcovia snažia odpovedať už nejaký ten piatok. Avšak, jeden zo štýlov, ktorý je uznávaný aj samotnými poradcami a dietológmi ako najvhodnejší pre telo je stredomorský štýl stravovania, ktorý v podstate neobsahuje žiadne potraviny, ktoré by patrili na zoznam zakázaných.

stredomorská kuchyňa - louis hansel 1157715 unsplash 1024x843 - Stredomorská kuchyňa – najvhodnejší štýl stravovania?
autor: Louis HanselStredomorská kuchyňa spája zdravé a chutné jedlá.

Základ stredomorskej kuchyne tvoria obilniny v podobe chlebu cestovín a obilných kaší, strukoviny, orechy, zelenina, vajíčka, mäso a med. Dlhé roky sa predpokladalo, že ľudia žijúci v Stredomorí vďačia za svoje pevné zdravie výbornej klíme a genetickému kódu, ktorý ich chráni pred civilizačnými ochoreniami ako vysoký cholesterol, obezita, cukrovka a mnoho iných. Postupom čas a dôkladným zameraním sa na stravu sa však prišlo na to, že ľudia v Stredomorí majú stravu bohatú na zdravé tuky, dostatočný príjem bielkovín a vyvážený príjem tukov. Ich strava obsahuje nezanedbateľné množstvo rýb bohatých na nenasýtené mastné kyseliny dodávajúce zdravie ich srdcu a cievam.

Stredomorská kuchyňa sa nevyhýba tukom ani cukrom tak ako sa snaží moderné stravovanie. Jogurty, mlieko a med sú nenahraditeľnou súčasťou tamojších jedál. Jogurty slúžia zároveň ako doplnok šalátov a domáci si ich doprajú i ako dezert osladený pár kvapkami medu či s ovocím. Zabúdať nesmieme ani na tajomstvo stredomorskej kuchyne, ktorým je jednoznačne olivový olej. Ten sa delí na niekoľko typov, pričom každý typ je určený pre inú prípravu jedál.

stredomorská kuchyňa - tabea damm 1240594 unsplash 1024x683 - Stredomorská kuchyňa – najvhodnejší štýl stravovania?
autor: Tabea DammV jedálnom lístku nie je núdza o ovocie a zeleninu.

Stredomorská kuchyňa v sebe skrýva množstvo výhod – je pestrá, cenovo prijateľná, chutná, prospieva zdraviu i kráse, vďaka vysokému podielu vitamínu E ktorý je silným antioxidantom. Veľkou výhodou je, že prívrženci stredomorskej kuchyne sa nevyhýbajú ani vínu (musí byť však kvalitné), ani kvalitným tukom. Ich strava je bohatá na celozrnné pečivo, zeleninu. i ovocie, ryby a morské plody a v neposlednom rade strukoviny, ktoré sú nenahraditeľným zdrojom bielkovín. Fakt, že stredomorská kuchyňa naozaj funguje podporuje aj veľmi nízky výskyt srdcovo-cievnych ochorení, ktorý je v našich končinách alarmujúci.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.