zdielať

„Seaspiracy“ – drsná pravda o oceáne

seaspiracy - aleksey malinovski 12HSgekFihU unsplash scaled - „Seaspiracy“ – drsná pravda o oceáne
Rybolov musí dočasne skončiť, potom ho môžeme obnoviť na udržateľnej úrovni. Aleksey Malinovski

Posledné roky už nežijeme v bubline nevedomosti ohľadom rýb – ich výlovu a kvality. Zo správ sa k nám dostáva, že v rybách objavili ťažké kovy, že ryby trpia chorobami, že sú kŕmené antibiotikami, že sa s rybami na konzum lovia aj delfíny a mnoho ďalších nepríjemných správ. Nazývam ich nepríjemnými, lebo tak ich berieme. Ako niečo nepríjemné na počúvanie. Pravda je však, že tieto správy sú ohrozujúce a devastačné, nie iba nepríjemné.

Oceán je pre nás záhada. Vieme si predstaviť ak sa niečo zlé deje na súši. Požiare, tornáda, úhyn živočíchov – to je pre nás pochopiteľné. To čo sa deje v oceánoch je pre nás záhada. Na pohľad vyzerajú stále rovnako a to čo sa deje v ich hĺbke vieme, až keď nám to vedci vysvetlia. Seaspiracy je dokument, ktorý nám bez servítky ukáže, kde je realita.

Problém je oveľa väčších rozmerov. Myslíme si, že dokument o rybách a oceáne bude o veľkom výlove rýb. Je toho však viac. Ryby aj cicavce z oceánu spolu s planktónom zažívajú ťažké časy. Sú lovené na tony a začína ich byť nedostatok. Ťažké časy zažívajú aj chudobní ľudia žijúci na pobreží, pre ktorých boli ryby zdrojom obživy. Títo ľudia zo zúfalstva a hladu uzatvárajú dohody s ilegálnymi lovcami rýb a dostávajú sa na lodiach do otroctva, odkiaľ nie je návratu aj niekoľko rokov. Vo filme Seaspiracy vysvetľujú aj prepojenie organizácií na záchranu oceánov s organizáciami, ktoré vlastnia najväčšie spoločnosti profitujúce z výlovu rýb. Našimi problémami sú hlavne: odpad v oceánoch (odpad vznikajúci pri rybolove tvorí až 70% celkového odpadu), otroctvo, miznúci svedkovia, hlad, obludný lov rýb a ešte mnohé ďalšie.

Posolstvo z filmu. Vo filme sa snažia zistiť, čo vlastne znamená udržateľný rybolov. Prichádzajú na to, že jediná možnosť ako oceán zachrániť je nekonzumovať ryby a morské plody. Nehovoriac o žraločích plutvách a iných luxusných produktoch, ktoré privádzajú oceán na pokraj síl. Definícia udržateľného lovu nie je stanovená, nie je kontrolovaná a hlavne nie je dodržiavaná. Oceán je každodenne ničený a zastaviť to môžeme iba tak, že prestaneme tento biznis podporovať.

Kritika filmu. Dokument je veľmi priamočiary a už počas jeho natáčania sa autori dostávajú do problémov. Tí, ktorí profitujú z oceánu sú nebezpeční ľudia. Organizácie a spoločnosti sa po premiére filmu ohradili, že dokument zavádza a neukazuje realitu a komentáre z rozhovorov sú vytiahnuté z kontextu. Posúdiť to môžete aj sami – pozrite si film. Hromadný výlov žralokov, odchytenie ilegálnej lode na výlov rýb, ľudia prosiaci o potravu na otvorenom mori z kontextu vytiahnutí určite nie sú.

zdroje:  theguardian.com

seaspiracy.org

Kategórie:

Podobné články