zdielať

Netradičné športy – Lakros

Netradičné športy - Lakros - lacrosse 1478384 1920 - Netradičné športy – Lakros

Lakros síce u nás už nepatrí úplne medzi netradičné športy, no pre mnohých ľudí je to stále veľká neznáma. Ak k nim patríte aj vy, prečítajte si tento článok.

Lakros pochádza zo Severnej Ameriky , od indiánov, ktorí ho volali Bagattaway. Je to kolektívna hra, v ktorej súperia dva tímy. Cieľom hry je dostať loptu do súperovej bránky pomocou špeciálnych palíc – lakrosiek.

Tento šport je aj kontaktný, hráči si môžu navzájom brániť v skórovaní, takže musia nosiť výstroj, ktorá ich chráni pred zraneniami. Pozostáva z prilby, rukavíc a chráničov lakťov, chrbta a hrudníka.

Netradičné športy - Lakros - pexels photo 263616 - Netradičné športy – Lakros
Zdroj: pexels.com

Existujú rôzne verzie lakrosu. Priblížme si aspoň zopár:

Field lakros – v  tejto hre jeden tím tvorí 10 hráčov ( brankár, traja obrancovia, traja stredopoliari a traja útočníci). Hrá sa na futbalovom, resp. trávnatom ihrisku s malou gumovou loptičkou.

Boxlakros – ide o tvrdý, kontaktný druh lakrosu. Hrá sa na asfalte, betóne, na ihrisku podobnom hokejovému. Počet hráčov je tu zredukovaný (päť hráčov a brankár). Hráči používajú obojručné lakrosové palice.

Český lakros – aj naši susedia majú svoj druh lakrosu. Najväčším rozdielom je to, že sa hrá „jednoručne“ na neobmedzenej hracej ploche s tenisovou loptičkou. Keďže tento druh nie je veľmi kontaktný, hráči nepoužívajú  chrániče.

Ženský lakros – ide o úplne bezkontaktný druh lakrosu, chrániče teda tiež nie sú potrebné. Tím tvorí brankárka, päť hráčok v útoku a šesť v obrane. Ihrisko, na ktorom hrajú ženy, má upravené rozmery a dizajnovo sa od mužských líšia aj ženské lakrosky.

Netradičné športy - Lakros - lakros - Netradičné športy – Lakros
Zdroj: pexels.com

Interkros – nejde o druh lakrosu, ale tento šport z neho vzišiel. Je to bezkontaktný šport. Cieľom je , ako aj pri lakrose, dostať loptu do súperovej bránky. Od lakrosu sa líši tým, že tu neexistuje vhadzovanie, loptu získa ten tím, ktorý vyhrá kameň-papier-nožnice. Loptička je dutá, a teda ľahšia ako bežná lakrosová. Hráči si môžu brániť v útočení, ale iba jeden obranca na jedného útočníka. Hra je dynamickejšia, pretože s loptou sa nesmie chodiť, dovolené je iba bežať.

Našich hráčov lakrosu združuje Slovenská lakrosová federácia. Funguje u nás 6 tímov – Tricksters Bratislava, Bratislava Bats, HeadHunterz lacrosse team, Zvolen Punishers, Skalica Chiefs a Trnava Sabers. Slovenská lakrosová reprezentácia nám robí dobré meno na mnohých súťažiach, nevynímajúc majstrovstvá Európy a sveta. Najbližšie bude bojovať o dobré umiestnenie v júli 2018 na Majstrovstvách sveta v Netanya (Izrael).

Zdroje:

netradicnesporty.sk , lacrosse.sk , sk.wikipedia.org/Interkros , sk.wikipedia.org/Lakros

Kategórie:

Podobné články