zdielať

Dôvod na oslavu sa vždy nájde – zaujímavé júlové sviatky

júl - maddi bazzocco Wn8Vc x1Bbw unsplash scaled - Dôvod na oslavu sa vždy nájde – zaujímavé júlové sviatky
Júl nám prinesie ešte zopár netypických sviatkov Maddi Bazzocco

Väčšina pracujúcich ľudí si uvedomí hlavne štátne sviatky, počas ktorých nemusia ísť do práce. A inak to poznáte: Vianoce, Veľká noc – to je taká klasika. Potom sú tu sviatky ako narodeniny a meniny nás a našich známych a priateľov. Ďalším sviatkom sú vždy oslavy výročia, deň matiek, deň otcov, deň detí. Niektorí už nabehli aj na oslavu amerických sviatkov ako Valentín alebo deň Vďakyvzdania. Celkovo keď to spočítame, tak ročne ich oslávime slušne veľa. Mne sa však počas roka sa mi zdá, že sviatkov je málo a hlavne majú veľký časový rozostup. Rada sa riadim tým, že dôvod na oslavu sa vždy nájde. A sviatky sú dokonca oficiálny dôvod zapísaný v kalendári! Vedeli ste, že počas každého mesiaca vieme osláviť minimálne 5 sviatkov? Síce nedostaneme z práce voľno, ale aspoň máme dôvod si večer dať drink, alebo spraviť malú párty.

Mesiac júl je na sviatky bohatý. 1.7. sme mohli oslavovať deň vtipov, 2.7. svetový deň Ufo, 5.7. okrem Sviatku sv. Cyrila aj Metoda dokonca aj deň workoholikov (tu sa asi niektorí nájdu aj ako oslávenci). 7.7. bol deň čokoládky a na jej počesť sme si jej mohli dopriať trošku viac ako obyčajne. 8.7 sa mohli potešiť svojim dňom hráči videohier a 13.7. bol deň hlavolamov.

Aké sviatky nás tento mesiac ešte čakajú?

26.7. je to deň rodičov. Je to americký sviatok z roku 1994. Matky a otcovia si okrem klasického dňa matiek a otcov zaslúžia jeden extra sviatok, aby sme im mohli vyjadriť úctu a vďaku. Rodičia toho veľa v živote obetujú, aby mohli byť vychovávateľmi a vzormi pre svoje deti.

30.7. si musíme spomenúť na svojich priateľov. Medzinárodný deň priateľstva (tiež americký sviatok) má za úlohu pripomenúť, že priateľstvo nie je samozrejmosť a dobrých priateľov si treba vážiť a občas, aspoň raz za rok na tento sviatok, im vyjadriť svoju vďaku a lásku. Môžeme ich prekvapiť aj malým darčekom, alebo oslavou.

31.7. je sviatok Sv. Ignáca z Loyoly. Ešte ste o ňom nepočuli? Ignác z Loyoly bol zakladateľom jezuitskej rehole (1491-1556). Bol známy svojimi duchovnými cvičeniami, ktorými mal vplyv na zbožnosť katolíckych kresťanov. Medzi tieto cvičenia patrila meditácia, modlitba, čítanie, spytovanie si svedomia mlčaním a podobne. Na jeho počesť si môžeme nájsť čas na meditáciu a oddych.

Zdroje:

www.kalendar.aktuality.sk

www.wikipedia.org/Ignác

 

Kategórie:

Podobné články