zdielať

Ekologické bývanie – časť 1.

ekologické bývanie - victor garcia 0NJ9urGXrIg unsplash scaled - Ekologické bývanie – časť 1.
Ekologické bývanie stojí za zváženie Viktor Garcia

Postav dom a zasaď strom. Ale nie hocijaký dom! Postav ekologický dom. Nároky na energetickú šetrnosť domov stúpajú. Štáty prijímajú opatrenia, aby sa nestavali ďalšie „ekologické katastrofy“, domy ktoré minú veľa energie, a tým sú nešetrné k prírode. Príčinou zvyšovania energetickej náročnosti na domy je samozrejme globálne oteplovanie a nezstaviteľné znižovanie zásob neobnoviteľných zdrojov na svete. V prvej časti „ekologické bývanie“ si predstavíme 3 eko-tipy ako by váš nový dom mohol byť ekologickejší: kvalitná izolácia, orientácia domu na juh, a rekuperácia odpadového tepla. V druhej časti si predstavíme ďalšie 3 eko-tipy: solárne fotovoltaické panely, zelenú strechu a nádrže na dažďovú vodu.

Ekologické domy sú dnes označované aj za „domy bohatých“. Je finančne náročné postaviť ekologický dom, hlavne kvôli drahým technológiám, ktoré časom na spotrebe energií niečo ušetria, ale prvotná investícia je vysoká. Neznamená to však, že bežný človek si ekologický dom vôbec nemôže dovoliť, skôr si musí rozmyslieť do čoho investovať a do čoho nie. Treba zvážiť lokalitu kde bude dom postavený a prispôsobiť stavbu najdôležitejším potrebám.

Kvalitná izolácia – Kvalitná izolácia neslúži iba na to aby sme šetrili únik energií a tým potešili naše peňaženky, ale kvalitnou izoláciou šetríme aj naše zdravie. Kvalitná izolácia zabráni prieniku toxických látok a plesní do domu. Napríklad ak máte dom obložený drevom, tak kvalitná drahšia izolácia zabráni prenikaniu cez steny karcinogénneho formaldehydu, ktorým je ošetrované drevo. Pri výbere tej správnej izolácie pre váš dom sa vždy treba poradiť s nezaujatým odborníkom.

Orientácia domu na juh – Orientovaním svojho domu na juh využijete silu slnka na ohrievanie domu a aj na presvetlenie. Budete spotrebovávať menej energií.

Rekuperácia – Rekuperácia vzduchu zabezpečuje prísun čerstvého vzduchu do domu a zároveň obmedzuje tepelné straty. Pri vetraní oknom unikne veľa tepla. Pomocou rekuperácie budete mať stále čerstvý vzduch a zároveň budete šetriť náklady. Rekuperácia funguje tak, že teplý vzduch odvádzaný z domu ohrieva čerstvý vzduch z vonku bez toho aby sa premiešali.

Rekuperácia stojí za zváženie, orientácia domu na juh je vecou toho, aké možnosti Vám ponúka kúpený pozemok. Investícia do kvalitnej izolácie je však nutnosť. Cenový rozdiel nie je závratný a určite sa vám to vráti!

Zdroje:

www.thelivingvillagetrust.com

www.rekuperacia.sk

Kategórie:

Podobné články