zdielať

Štyri znaky prepracovanosti

práca - usman yousaf 8dvyPDYa35Q unsplash scaled - Štyri znaky prepracovanosti
Skoncujte s prepracovanosťou, kým bude mať výrazne negatívny efekt na Váš život. Usman Yousaf

V dnešnom svete je štandardom aby všetci pracovali, podnikali, mali voľnočasové aktivity, športovali, stretávali sa s priateľmi, zvládali starostlivosť o deti, stíhali venčiť psa, stíhali variť, prať a upratovať – a to všetko s úsmevom na tvári a bez nároku na oddych. Ako sa hovorí: aj na koňa by to bolo veľa. Sme na seba príliš nároční. Keď pociťujeme únavu snažíme sa ju odignorovať a to nie je správne. Ako sa s tým vyrovnať? Ako si všimnúť, že sme prepracovaní a ako si môžeme pomôcť? Toto sú štyri znaky prepracovanosti, ktoré nemôžete ignorovať.

  1. Máte pocit, že nemáte čas na veci, ktoré by Vám pomohli. Ak začnete mať pocit, že nemáte čas na dovolenku, nemáte čas nájsť si niekoho na pomoc v domácnosti, nemáte čas si vypiť kávu, nemáte čas navštíviť psychológa – vtedy ste jasne prepracovaný. Vaša myseľ je nastavená tak, aby ste plnili svoje povinnosti, ktoré ste si stanovili, bez nároku na zmenu, alebo oddych. Automaticky sa snažíte z jednej povinnosti skočiť do druhej. Zamyslite sa nad tým, že po oddychu sa Vám bude pracovať ľahšie. Ak si nájdete čas na to, aby ste si našli pomoc, budete mať následne viac času. Ak sa budete psychicky lepšie cítiť, bude sa Vám aj lepšie pracovať.
  2. To, že ste zahltený prácou až prepracovaný, beriete ako slabosť. Máte pocit, že nepracujete dostatočne rýchlo a efektívne a chcete sa porovnávať s druhými ľuďmi. Cítite sa na seba nahnevaný, a presviedčate sa, že tej práce nie je až tak veľa aby ste sa ňou cítili zahltený. Tieto pocity nie sú zdravé. Sú tiež znakom toho, že máte na seba nereálne nároky a zbytočne sa trestáte tým, že si o sebe myslíte, že nie ste dosť dobrý. Musíte prijať svoje pocity a netrestať sa za ne. Ak je práce  veľa tak si to priznajte a skúste nájsť riešenie.
  3. Ste podráždený. Reagujete neprimerane v situáciách, ktoré by Vás inak nemali nahnevať. Napríklad na zmenu v práci, alebo ak sa niečo nečakané stane. Niekam sa ponáhľate a vylejete na stôl trošku kávy. Za bežných okolností kávu utriete a nevyvolá to vo Vás zlosť. Ak ste prepracovaný, tak aj pár kvapiek kávy na stole Vám dokáže zabrnkať na nervy.
  4. Nie ste emočne prístupný. Vaši blízky sa Vám možno snažia pomôcť, no vy ich emočnú podporu odmietate. Cítite sa príliš zaneprázdnený na to, aby ste za pozastavili objať partnera, alebo sa ho spýtali ako sa má. To môže viesť k hádkam. Ak máte deti, môžu sa snažiť získať si Vašu pozornosť aj tými nesprávnymi spôsobmi, ako napríklad pokreslením steny. Nezanedbávajte svoje emočné potreby. Dajte ich na prvé miesto.

Prepracovanosť dnes pozná takmer každý. Je dôležité si všímať kedy má nadmerné množstvo práce na Vás negatívny vplyv a začať to riešiť, kým si v živote narobíte nepríjemnosti.

ZDROJ: www.hbr.org

Kategórie:

Podobné články