zdielať

Prehriatie a úpal – čo Vám hrozí a aká je prvá pomoc

slnko - timothy meinberg scgdtiUGQ2E unsplash scaled - Prehriatie a úpal – čo Vám hrozí a aká je prvá pomoc
Ako sa vyhnúť úpalu? Timothy Meinberg

Letné mesiac opäť nepopierateľne prevzali svoju vládu a teplota každým dňom stúpa vyššie. Hoci si môžeme užívať radosť zo zmrzliny a leňošenie počas dovolenky, mali by sme uvedomovať i riziká, ktoré nám hrozia. Úpal a prehriatie organizmu sú stavy, ktorými je naše telo počas slnečných a horúcich dní ohrozené najviac. Veľmi často sú zamieňané alebo jednoducho zlúčené do jednotného označenia úpal.

Základná charakteristika

Úpal vzniká ako dôsledok toho, keď organizmus vystavíme vysokým teplotám. Veľmi často sa s ním stretávame počas nádherných tropických slnečných dní. Útočí na každého, kto nemá pokrývku hlavy a môže vyústiť až do tak kritických podôb, ako je zlyhanie vnútorných orgánov a mozgu. Obecne je za tento jav zodpovedný zlyhanie termoregulácie nášho organizmu. Medzi jeho prvé prejavy patrí malátnosť, zvracanie, nevoľnosť, horúčka, bolesti svalov a kĺbov a v neskorších štádiách i poruchy vedomia a halucinácie.

slnko - link hoang UoqAR2pOxMo unsplash scaled - Prehriatie a úpal – čo Vám hrozí a aká je prvá pomoc
autor: Link HoangPrehriatie a úpal sú často zamieňané.

Kým za úpal je zodpovedné predovšetkým slnečné žiarenie, prehriatie je ešte o niečo zákernejšie. Vzniká i v prehriatych a nedostatočne ventilovaných miestnostiach, kedy naše telo veľmi rýchlo prichádza o zdroj tekutín. Z toho dôvodu dochádza k prehriatiu telesných orgánov. Prehriatie a úpal majú mimoriadne podobné príznaky. Prehriatie sa rovnako prejavuje malátnosťou, zvracaním, slabosťou, horúčkou a bolesťami pohybového aparátu. Môže sa vyskytnúť i búšenie srdca.

slnko - simon rae kSJTEv9w5l4 unsplash 1024x683 - Prehriatie a úpal – čo Vám hrozí a aká je prvá pomoc
autor: Simon RaePobytu na slnku sa vyhýbajte medzi 12. a 14. hodinou.

Prvá pomoc

Prehriatie i úpal patria medzi stavy ohrozujúce život človeka. V oboch prípadoch je potrebné človeka trpiaceho týmito stavmi premiestniť na chladné a tienisté miesto, umiestniť ho do vodorovnej polohy a podložiť mu nohy. Pomôcť môže i sprcha, dajte si však pozor na extrémne ľadovú vodu. Oveľa rozumnejšie je voliť vodu vlažnú. Pre zlepšenie efektu ochladzovania je tiež vhodné umiestniť nohy do studeného kúpeľa. Nezanedbávajte ani pitný režim. Pri liečbe úpalu a prehriatia voľte minerálku alebo jemne osladený čaj. Nie je rozumné vypiť veľké množstvo tekutín naraz – podávajte ich pomaly a po dúškoch.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.