zdielať

Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami

Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami - laptop 3087585 1920 - Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami
Zdroj: pixabay.com

Pozná to každý z nás – búšenie srdca, spotené dlane, trasúci sa hlas. Hovoríme o vonkajších prejavoch stresu, ktorý nás zastihne práve vtedy, keď potrebujeme zo seba dostať najlepší výkon a ohromiť všetkých poslucháčov. Niekedy však stačí ohromiť jediného poslucháča – skúšajúceho profesora, ktorý rozhoduje o konečnej známke z predmetu. Skúšanie na vysokej škole je úplne iné ako na strednej či základnej – 13 týždňov sa snažíte zapamätať si a dostať do svojej hlavy aj tie najnepodstatnejšie detaily z preberaných kníh a nakoniec sa aj tak prejaví stres, ktorý je častým ničiteľom aj skvelej prípravy a zvládnutia učiva.

Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami - workspace 2985783 1920 1024x683 - Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami
Zdroj: Pixabay

Našťastie sú dnes knižnice či internet plné tipov a trikov ako zatočiť so stresom, ktorý môže pokaziť skúšku. Veľmi dobrým postupom ako zvládnuť stres je zvládnutie dychových cvičení. Väčšinou sa jedná o súbežné dýchanie a počítanie, pričom sa nadychujete a v duchu počítate do šiestich, pri šiestich začnete vydychovať až kým v duchu nedosiahnete číslo desať. Tieto dychové cvičenia sú skvelou pomôckou pri neovládateľnom strese, pretože sa často stáva, že keď sa vám podarí upokojiť nepravidelný dych, ktorý je pri strese taký bežný, zbavíte sa aj samotného stresu.

Jedným zo zaručených liekov na stres je skúšanie nových vecí. Či sa už vyberiete vyskúšať novú čínsku reštauráciu, ktorú v meste otvorili alebo sa vyberiete na prechádzku inou cestou, než ste chodili doteraz, všetko sa počíta. Skúšanie nových vecí prináša príjemné pocity a tvorbu hormónu šťastie, ktorý je účinným zabijakom stresu v našom organizme. Netreba hneď myslieť na skákanie s padákom alebo na lety vrtuľníkom, často stačia aj malé krôčiky, ktoré pomôžu pri boji s večným nepriateľom.

Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami - apple 256263 1920 1024x678 - Ako sa vyhnúť stresu pred skúškami
Zdroj: Pixabay

Pri neovládateľnom strese pomáha aj pomoc od priateľov. Zdôveriť sa niekomu, vyrozprávať sa, povedať nahlas svoje obavy a naopak si vypočuť nadhľad niekoho iného často pomáha uvedomiť si, že sa chováme iracionálne a ak nejde o život, nejde vôbec o nič. Doma si tiež nahlas môžeme prejsť svoju prezentáciu či si nahlas opakovať učivo. Často to pomáha získať stratené sebavedomie a cítiť sa istejšie pri odpovedaní na otázky.

Stres je zabijak všetkých dobrých plánov, ale je potrebné si uvedomiť, že ani neúspešná skúška na vysokej škole nie je niečo, po čom by sa mal svet zrútiť, či Zem sa prestať točiť. Všetko sú to len úlohy v našom živote, ktoré zvládneme – skôr alebo neskôr.

 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode