zdielať

Ako na Nový rok, tak po celý rok

novy rok - alexander kagan 7TfsJqvT6TQ unsplash scaled - Ako na Nový rok, tak po celý rok

Starý rok sa blíži ku koncu a Nový rok je za dverami. S príchodom Nového roka sa spája mnoho predsavzatí. Mnoho zvykov, ktoré praktizujeme dodnes pochádza z minulosti a vychádza z tradícií.

Posledný a prvý deň v roku sú pre mnohých ľudí tie najobľúbenejšie v roku. V minulosti a stretávali ľudia na Silvestra v kostole, aby poďakovali za celý rok. Táto tradícia sa však dostala do popredia a po druhej svetovej vojne, nakoľko pred tým boli tieto oslavy až do Troch kráľov zakázané. V tomto období sa na Silvestra zvykla podávať večera, ktorá bola rovnaká ako na Štedrý deň. V tento deň sa vykonávalo aj obradné umývanie a obliekanie čistých šiat.S posledným dňom v roku sa spájalo aj mnoho veštieb. V minulosti predpokladali, ze keď sa im niečo sníva počas tejto noci, určite sa im to aj vyplní.

novy rok - dimitry anikin dEWTCETucDI unsplash scaled - Ako na Nový rok, tak po celý rok
autor: unsplash.comŠošovica a mak by mala priniesť do domácnosti peniaze.

Na Slovensku sa až do dnešného dňa zachovali mnohé zvyky ako podávanie pečeného prasiatka, ktoré by malo do domácnosti priniesť šťastie. Šošovica a jedlá s makom majú priniesť do domácnosti peniaze. Na Nový rok by ste nemali jesť kura, aby neuletelo šťatie z domu a ani jesť rybu, aby neodplávalo šťastie.

Podľa povier by ste na Nový rok nemali vynášať smeti, aby ste si nevyniesli šťastie z domu. Hovorí sa, že na Nový rok by ste nemali ani prať prádlo, lebo môžete si priniesť smrť do rodiny. Na Nový rok by ste mali myslieť pozitívne a vyhýbať sa konfliktom a všetkému zlému. Hovorí sa, že ako na Nový rok, tak po celý rok.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode