zdielať

Prírodné oleje na pleť – je bezpečné ich používať?

prírodné oleje - chelsea shapouri r40EYKVyutI unsplash scaled - Prírodné oleje na pleť – je bezpečné ich používať?
Sú prírodné oleje bezpečnou voľbou? Chelsea Shapouri

V oblasti kozmetických produktov stále častejšie staviame na prírodnú kozmetiku. Predstavuje možnosť, ktorá je šetrná k našej pokožke i životnému prostrediu.  Prirodzenou voľbou sú prírodné oleje, ktorých ponuka je dnes viac ako obrovská. Prvý z prírodných olejov, ktorý si získal pozornosť, bol kokosový olej. Natierali sme si ním pokožku a telo, vyživovali vlasy. Dnes sa však prvýkrát obraciame na otázku – je používanie prírodných olejov bezpečné a nestali sme sa len obeťami šikovného marketingového triku?

prírodné oleje - deanna alys 6LBBOwkPzyQ unsplash 1024x683 - Prírodné oleje na pleť – je bezpečné ich používať?
autor: Deanna AlysPrvým prírodným olejom, ktorý si získal pozornosť, bol kokosový olej.

Pozor na alergické reakcie

V prvom rade je potrebné spomenúť, že používanie prírodných olejov na pokožku tela má veľmi dlhú históriu. Podľa článku uverejneného v časopise Journal of Experimental Botany používali prírodné oleje už Egypťania. Používali ich predovšetkým na prevoňanie pokožky, rozjasnenie a výživu. História prírodných olejov siaha ešte ďalej. Výskumy ukazujú, že grécki športovci používali olivový olej, ktorý prepožičiaval počas súťažiam ich pokožke žiarivý lesk.

Napriek tomu, že máme po ruke stáročia (ba až tisícročia) skúseností, dermatológovia sa zhodujú, že ani prírodné oleje nie sú absolútne bezpečnou alternatívou. Za svoju slávu vďačia skvelým hydratačným vlastnostiam a prírodnému zloženiu, ale i tak môžu stáť za vyvolaním alergickej reakcie. Skôr, ako sa pustíte do používania prírodných olejov, poraďte sa s dermatológom, či sú vhodné pre Váš typ pleti.

prírodné oleje - phaedra botanicals sFsptcLttuU unsplash 1024x683 - Prírodné oleje na pleť – je bezpečné ich používať?
autor: Phaedra BotanicalsPri používaní prírodných olejov platia jasné zásady.

Dôležitú úlohu pri prírodný olejoch hrá správne použitie

Dôležitým faktom je tiež vedieť prírodné oleje správne používať. Nemali by sa napríklad používať pred pobytom na slnku. Ich prítomnosť zosilňuje účinok žiarenia na pokožku a Vy sa nevyhnete zrýchlenému starnutiu, ktoré je daňou za bronzové opálenie.

Jednou z možností, ako sa vyhnúť zosilneným účinkom slnečného žiarenia a rýchlemu starnutiu pokožky, je rôzne používanie prírodných olejov počas dennej doby. Ráno stavte len na tenkú vrstvu oleja, ktorá je schopná vsiaknuť do pokožky v priebehu 15 minút. Večer môžete naniesť olej podľa potreby. Vyhnite sa ale nadmernému používaniu oleja, ktoré sa do pokožky nedokáže vsiaknuť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.