zdielať

4 tipy, ako začať nové pracovné obdobie i školský rok produktívne

školský rok - anete lusina 2JknzBYDu6k unsplash scaled - 4 tipy, ako začať nové pracovné obdobie i školský rok produktívne

September je pre mnohých zatracovaným mesiacom. Po dvoch sladkých mesiacoch voľna prichádza čas opäť sa vrátiť do školských lavíc a vytiahnuť knihy i skriptá. I v pracovnom prostredí nastáva zmena. Júl a august sa nesú v ľahšom režime, pretože prebiehajú dovolenky. September je zlomový – to nik z nás nemôže poprieť. Chápeme, že tento rok chcete vykročiť tou správnou nohou. Preto sme si pripravili 4 tipy, ktoré uľahčia nábeh do nekonečného víru povinností. 

1 Majte plán 

Dnes žijeme v dobe, kedy sa plánovanie považuje za jednu zo strategických silných stránok. Ideálne je, ak v septembri siahnete po diári, na ktorý počas leta sadal prach. Diár vám pomôže v mnohých oblastiach. Zapíšte si dôležité termíny (skúšky, pracovné stretnutia, testy, školenia,…) a vyčleňte si, koľko času budete potrebovať na ich prípravu. Je len na vás či siahnete po papierovom alebo elektronickom diári. 

V prípade, že sa vašou voľbou stane papierový, môžete využiť pomoc samolepiek vo forme ikoniek alebo si každú oblasť (predmet) vyznačiť inou farbou. Prebudíte svoju kreatívnu stránku a zároveň získate lepší prehľad vo svojich povinnostiach. 

školský rok - kevin bhagat zNRITe8NPqY unsplash 1024x683 - 4 tipy, ako začať nové pracovné obdobie i školský rok produktívne
autor: Kevin BhagatSeptember predstavuje skvelý čas na nový začiatok.

2 Neprepáľte začiatok 

Najčastejšou chybou na začiatku náročného obdobia býva, že do začiatku vložíme všetku energiu. Niet divu, že potom bojujeme so syndrómom vyhorenia alebo sa nám už do ničoho ďalšieho nechce pustiť. Do septembrového tempa nabiehajte postupne, myslite i na oddych a relax, ktoré vám pomôžu načerpať nové sily a zároveň prinesú dávku nových a zaujímavých nápadov. 

3 Aktívny oddych je základom 

Pri oddychu ešte chvíľu ostaneme. Tragédiou školy i kancelárskej práce je, že celý deň sedíme. Mnohí odborníci dnes sedenie prirovnávajú škodlivosťou k fajčeniu. Chápeme, že po náročnom dni v škole alebo v práci cítite únavu, ale často ide o únavu psychickú. Na tento typ únavy perfektne funguje aktívny oddych – zájdite na prechádzku, zacvičte si, doprajte si jogu na čerstvom vzduchu. Pohyb skvelo rozprúdi krv a zaženie bolesť hlavy i nadmernú únavu. Počíta sa i ľahký strečing, podstatné je začať. 

školský rok - gabin vallet J154nEkpzlQ unsplash 1024x683 - 4 tipy, ako začať nové pracovné obdobie i školský rok produktívne
autor: Gabin ValletPohyb je dôležitou súčasťou nášho života a potrebujeme ho každý deň.

4  Zvoľte správnu techniku na sústredenie 

Najťažšie býva urobiť prvý krok. Ak máte hotový plán, viete pracovať so svojím časom, ale nedokážete sa prinútiť do práce, zamerajte sa na techniky podporujúce sústredenie. Snáď najznámejšou je technika Pomodoro, ktorá pracuje s 25 minútovými intervalmi aktivity a 5 minútovými intervalmi oddychu. S technikou Pomodoro môžete lepšie pracovať vďaka aplikácii Focus Keeper, ktorá vám umožní nielen intenzívne pracovať na svojich cieľoch, ale zároveň i sledovať pokroky v oblasti sústredenia. 

+1 Vytvorte si rutinu 

Nie je žiadnym tajomstvom, že náš mozog pracuje na princípe autopilota. Zvyky (pozitívne i negatívne) nás ovplyvňujú viac, ako si dokážeme predstaviť. Tajomstvom úspešných dní je správna ranná a večerná rutina. Pokojne si na začiatku vytvorte zoznam krokov, ktoré chcete ráno a večer vykonať. Opakujte ich až do chvíle, kedy sa pre vás stanu absolútne automatickými. Váš život sa zmení v mnohých oblastiach o 180°. 

školský rok - matt ragland 8OVDzMGB kw unsplash 1024x768 - 4 tipy, ako začať nové pracovné obdobie i školský rok produktívne
autor: Matt Ragland Zapisujte, plánujte a najmä sa nebráňte novým príležitostiam.

Záver 

Prvý krok býva ten najzložitejší. Ak sa však odhodláte, dosiahnete svoje vysnívané ciele. Nezáleží na tom, či práve nastupujete do školy, alebo sa vraciate do zabehnutej pracovnej rutiny. Základom je neváhať a nehľadať výhovorky, prečo to nejde. Produktivita nie je žiadnym tajomstvom či nedosiahnuteľnou métou. Čas na nový začiatok nemusí byť len na začiatku mesiaca – môže prísť kedykoľvek. Podstatné je správne ho využiť. 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.