zdielať

Z lyžovačky do divadla

- felix mooneeram evlkOfkQ5rE unsplash scaled - Z lyžovačky do divadla

Od desiateho januára 2022 sa otvárajú pre ľudí kultúrne podujatia v režime OP (očkovaní a tí, ktorí prekonali kovid). Jedno podujatie bude môcť navštíviť pravdepodobne maximálne 50 osôb. Tak ako aj ostatné rezorty aj kultúra už súrne potrebuje oživenie. Čo odporúčame na mesiac január? Jednoznačne divadlo!

Divadlo jednoducho patrí k zimným mesiacom. Nezabudnite popri lyžovaní aj na kultúrnu časť nášho bytia. Cez deň lyžujte a večer si doprajte večeru a prevetrajte slušné zimné oblečenie práve v divadle. Ideálne v meste kde sa práve nachádzate. Poobzerajte sa aj po tých menších divadlách s možno nie úplne typickými predstaveniami. Alebo naopak pozrite si nejakú klasiku v  niektorom z väčších slovenských divadiel.

Možno ste už zabudli, že divadlo nie je kino! Slušné oblečenie a správania sa na úrovni je niečo, čo nám pandémia pomaly vymazáva z pamäti. Pokiaľ je to možné, mali by sme si osviežiť pamäť a vytiahnuť oblek, šaty, dlhé kabáty a vydať sa na kultúrny večer do mesta. Povinnou výbavou bude samozrejme aj dezinfekčný gél na ruky a respirátor FFP2. Môžeme sa inšpirovať prezidentkou Zuzanou Čaputovou a respirátor si farebne zladiť s oblečením.

Osviežme si pamäť a pripomeňme si na správne správanie sa v spoločnosti. Tu je zopár bodov, ktoré si potrebujete prečítať pred návštevou divadla:

  1. Divadelné predstavenie vnímajte ako celok. Nejde iba o dej, ale celkovo o umelecký zážitok. Nezabudnite si vypnúť mobilný telefón. Všímajte si okrem deja aj herecké výkony, mená jednotlivých hercov, pôvod diela, ktoré hrajú. Dôležitý je aj autor samotného diela, jeho minulosť, spoločenská doba do ktorej je dielo vsadené. Čítajte medzi riadkami!
  2. Aj samotné divadlo je umenie. Okrem predstavenia si počas prestávok všímajte aj samotné divadlo. Pokiaľ ide o historickú budovu, skúste sa informovať o jej pôvode, staviteľovi a podobne. Pokiaľ ide o modernú budovu, tak si všímajte moderné architektonické prvky, prípadne zariadenie a výzdobu.
  3. Do divadla vždy v predstihu. Nakoľko ide o hrané predstavenie, tak je dôležitý komfort hercov. Po začatí predstavenia je zakázaný vstup do sály. Rešpektujte to, a prichádzajte v dostatočnom predstihu, aby ste si stihli odložiť veci v šatni a usadiť sa na mieste.
  4. Zdravíme sa kývnutím hlavy, prípadne zdvihnutou rukou. V divadle sa vyhýbame hlasným pozdravom a kriku.
  5. Muž je v divadle gentleman (aj keď na to v bežnom živote zabúda) . V divadle sa riadime spoločenskými pravidlami ako napríklad, že muž nesedí pokiaľ neusadí ženu. Muž pomáha v šatni žene vyzliecť kabát. Muž nenechá ženu samu sedieť v hľadisku.
  6. Ďalekohľadom sledujeme iba predstavenie! Nesnoríme po hľadisku.
  7. Nekašleme, nekýchame, jednoducho počas predstavenia nevydávame zvuky. Smiech, potlesk a ovácie sú samozrejme povolené.

Osviežili sme si pamäť a už iba nájsť vhodné oblečenie, kúpiť lístky a môžeme ísť do divadla!

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode