zdielať

Zvládnete vydržať jeden deň bez auta?

bez auta - david lee RhVqPKp4va4 unsplash scaled - Zvládnete vydržať jeden deň bez auta?
Skúste obmedziť cesty autom. David Lee

Dokážete si predstaviť jeden deň bez hluku áut, bez trúbenia, bez zápchy smerom do práce aj z práce, bez dýchania výfukových plynov ? Presne o tom má byť 22. september – medzinárodný deň bez áut. V tento deň by sme všetci mali vytiahnuť bicykle, alebo ísť do práce peši. Ten komu to diaľka nedovoľuje by mal zvoliť home office, alebo ísť do práce autobusom. Všetci by sme si tak užili ticho, čerstvý vzduch a donútili by sme sa zamyslieť nad našim spotrebným životom.

Naša prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti napísala status o tom, ako môžeme znečistené ovzdušie nazývať „tichým zabijakom“. Znečistený vzduch spôsobuje mnohé ochorenia, ktoré sú problémom celej populácie, hlavne tie kardiovaskulárne a respiračné. Pani Čaputová tento príspevok napísala pri príležitosti medzinárodného dňa čistého ovzdušia. Ako problém vidí hlavne zastarané vykurovanie. Riešením je modernizácia budov z fondov Európskej Únie. Staré vykurovanie však nie je jediným trápením nášho ovzdušia.  Znečisťujú ho aj vozidlá.

Každý jednotlivec prispieva k znečisťovaniu. To je fakt. A tak isto ako každý prispieva k znečisťovaniu, môže každý jednotlivec robiť malé kroky k tomu, aby neznečisťoval v takom rozsahu, ako doteraz. Názor, že jeden nič nezmôže spôsobuje, že sa nikto nesnaží. Je potrebné sa povzniesť nad to, že jednotlivec nespraví zmenu. Spraví! A motivuje ďalších jednotlivcov.

Od roku 2000 oslavujeme medzinárodný deň bez áut, ktorý je naviazaný na európsky týždeň mobility. Cieľom je, aby si ľudia uvedomili, že sú aj iné možnosti, ako cestovať autom. Ak by každý z nás raz za týždeň vytiahol bicykel namiesto auta, alebo cestoval autobusom, tak to máme približne 4 dni za mesiac, a celkovo približne 48 dní bez znečisťovania ovzdušia ročne. Je to malý krôčik k tomu, aby sme si neničili planétu. Porozmýšľajte o Vašich alternatívach cestovania. A spravte ten malý krôčik k čistejšiemu vzduchu. Môžete dokonca nájsť viacero benefitov okrem menšej miery znečisťovania: viac pohybu, viac ušetrených peňazí a lepšie zdravie.

Zdroj: www.enviroportal.sk

www.facebook.com

 

Kategórie:

Podobné články