zdielať

Poznáte tradície, ktoré sa spájajú s májom – lásky časom?

máj - nature 1790142 1920 - Poznáte tradície, ktoré sa spájajú s májom – lásky časom?
Ilustračné: pixabay.com

Povedať ľúbim ťa, dokážeme rôznymi spôsobmi. Nemusí ísť len o slová, objatia, ale môžu to byť malé prejavy lásky či skutky. Už v minulosti sa tieto prejavy lásky spájali s rôznymi tradíciami, ktoré mnohí dodržiavajú až dodnes. Prečítajte si o nich viac v našom článku. 

Jedným z týchto je stavanie „máju“. Každý rok presne 1. mája sa táto tradícia opakuj. Na mnohých dedinách, ale aj dokonca v mestách stoja vysoké stromy, ktoré sú ozdobené stužkami a mašľami. V minulosti bol brezový alebo malý ihličnatý stromček považovaný za symbol lásky. Chlapci a mládenci sa v minulosti snažili týmto vyjadriť vážny záujem o dievča. Okrem toho, že musel byť pekný, musel byť zároveň dobre uchytený, aby bol pevný a nespadol. Chlapi to považovali v  minulosti aj za istý druh súperenia medzi sebou. Chlapci ho často museli aj strážiť, aby im ho niekto iný schválne nezhodil. Zároveň súťažili medzi sebou aj dievčatá, o to, ktorá bude mať najkrajší a najväčší máj. Tie najväčšie krásavice mali pred domom aj niekoľko rôznych májov. Dievčatá, ktoré nemali pred domom žiaden máj, dostali do okien aspoň vetvičku. Staré dievky, ktoré boli protivné nedostali žiadnu a to bola veľká hanba.

máj - cherry blossom 1317308 1920 1024x660 - Poznáte tradície, ktoré sa spájajú s májom – lásky časom?

Ďalšia krásna tradícia, ktorá by mala spečatiť večnú lásku

V súčasnosti sa máje málokedy stavajú pre konkrétne dievčatá. Častejšie sa stáva, že na dedinách prípadne v mestách sú postavené na námestiach či pri kostoloch alebo pred významnými budovami. Tento deň bol zároveň označovaný aj ako začiatkom tancovačiek pod holým nebom. Dedinské zábavy sa potom od tohto dátumu pravidelne konali vonku.S týmto dátumom sa spája aj ďalší krásny zvyk a to bozkávanie sa pod čerešňou. Keďže ide o magický strom, láska by mala vydržať večne a mala by zaručiť žene, že bude milovaná.

P.S. Nezabudnite v tento čarovný deň pobozkať svoju polovičku pod čerešňou.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode