zdielať

Led svietidlá sú univerzálnym osvetlením

- PR  LED produkt - Led svietidlá sú univerzálnym osvetlením

Led svetelné zdroje

V súčasnej dobe sú trendom v osvetlení interiéru aj exteriéru, ktorý čím ďalej, tým viac prevažuje nad ostatnými, klasickým technológiami. Ledkové svietidlá sú trendom, ktorý je nadmieru ekologický, sú univerzálne použiteľné na akomkoľvek mieste, či podklade, v miestnosti, ale aj pod holým nebom, v malých priestoroch, vo veľkých halách, v byte, aj továrenskej hale. Nezanedbateľné sú ekonomické výhody použitia ledkových svietidiel, napríklad vo forme led pásov, aj pri trocha vyššej vstupnej investícii. Tá sa v relatívne rýchlom čase vráti, neskôr začína „zarábať“ v porovnaní napr. s klasickými žiarovkami, ale aj žiarivkami, či neónovými svietidlami. Led pásy majú totiž omnoho dlhšiu životnosť ako spomínané žiarovky a žiarivky, a sú tiež oveľa menej náročné na inštaláciu na akomkoľvek mieste. Na ich aplikáciu sa používajú tzv. lišty na led pásy, čo sú špeciálne aplikačné podkladové lišty, ktoré sa aplikujú na podklad. Pomocou líšt na led pásy tiež jednotlivé segmenty prepájame.

Led pásy

Voľba správneho typu osvetlenia sa odvíja od potrieb užívateľa, od jeho nárokov na obsluhu a komfort užívania, ale i od ekologického povedomia konkrétneho človeka. Ak ste ekologicky uvedomelým užívateľom, máte vysoké nároky na výrobky, ktoré si kupujete a nechcete mať žiadne starosti s údržbou a bezpečnosťou vašich svetelných zdrojov, ledkové svietidlá sú pre vás ideálnou voľbou. Spomínané led pásy, ak sú správne umiestnené pomocou líšt na led pásy, umožňujú je možné umiestniť veľmi flexibilne kamkoľvek, ich inštalácia do líšt na to určených a možnosť prepájania do, v podstate nekonečných súvislých svetelných plôch z nich robí v rámci „konkurencie“ neprekonateľný svetelný zdroj. Väčšina led svietidiel ponúka aj ďalší, nie zanedbateľnú výhodu oproti klasickým: možnosť nastavenia intenzity osvetlenia, voľby farby svetla či zmenu farebného prechodu.

Uvažovanie o led osvetlení

O prípadnom nákupe a následnej inštalácii led pásov je nutné rozmýšľať už vo fáze, keď rozmýšľame  o rekonštrukcii priestorov, či už bytu, kancelárie, či továrenskej prevádzky. Mali by sme sa v tejto fáze dopracovať ku čo najkonkrétnejšej predstave, ako bude výsledok plánovanej zmeny vyzerať. Do úvahy je nutné brať všetky okolnosti:  veľkosť priestoru, možnosť inštalácie líšt na led pásy, prirodzená zdroje svetla v priestore, želanú intenzitu osvetlenia. Z týchto úvah nám potom vyjde, koľko a akých druhov led pásov potrebujeme, ako ich v tej-ktorej miestnosti budeme inštalovať, či tam chceme mať aj iné led svietidlá, ako majú byť dimenzované vo výsledku ističe, či spotrebujeme viac, alebo menej elektriny, oproti súčasnému stavu. Pri rozhodnutí pre led svetelné zdroje, led pásy a led svietidlá, máme istotu, že oproti súčasnému stavu určite ušetríme.

Inštalácia led pásov

Aj keď je celkom jednoduchá, je potrebné povedať si, ako vlastne prebieha, čo k nej potrebujeme, či si ich dokážeme namontovať sami, alebo je lepšie prizvať k tomu odborníkov. V zásade sú dva základné spôsoby, ako led pásy môžeme inštalovať: prvý, je lepenie led pásika do na to určenej lišty na led pásy, väčšinou do hliníkových profilov. Tento spôsob využijeme vtedy, ak led pásy inštalujeme na steny, podlahy, dosky, jednoducho na rôzne plochy, ktoré sú vystavené priamemu kontaktu. V druhom prípade lepíme led pásiky priamo na povrch, ktorý má byť osvetlený, a to tak, že z lepiacej strany, teda zozadu led pásika odstránime opatrne ochrannú papierovú pásku a led pásik priamo nalepíme na vopred odmastený a od prachu očistený povrch. V tomto prípade musíme dať pozor na šetrné zaobchádzanie s led pásikom, nakoľko je možné ho roztrhnúť. Môžeme to skúsiť sami, no, ak si netrúfame, alebo chceme mať istotu, že nielen nákup led svietidiel, led pásov, líšt na led pásy, controllerov, ovládačov, skrátka všetkého, čo k inštalácii led svetelných zdrojov potrebujeme, radšej si k tomu zavolajme odborníkov, ktorí s touto prácou majú dlhoročné skúsenosti a poskytujú nám na svoje produkty, ale aj prácu, zákonnú záruku. Tak budeme mať istotu, že nám led svietidlá budú slúžiť dostatočne dlho.

 

Kategórie:

Podobné články