zdielať

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - nature 1281574 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Putovanie v prírode Zdroj: pixabay.com

S príchodom krajšieho počasia sa stále viac ľudí vyberá na prechádzky, výlety a tí zdatnejší aj na turistiky. Poniektorí chcú ale v lete zažiť dobrodružstvo, na ktoré len tak nezabudnú.
Väčšinu asi napadne, že kvôli takému zážitku je potrebné cestovať do zahraničia a zaplatiť za to veľa peňazí, no opak je pravdou.

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - nature 1281574 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Zdroj: pixabay.com

Ak radi trávite čas v prírode a nevadí vám spánok vonku, stačí len trocha odvahy, mesiac voľna, batoh s potrebnými vecami a môžete vyraziť. Cesta hrdinov SNP ponúkne zaujímavú výzvu vášmu telu aj duši.
Najviac vás však môže brzdiť či posúvať vpred vaša hlava, preto až tak nezáleží na tom, či už máte čo to nachodené.

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - forest 1868028 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Zdroj: pixabay.com

Dobrodružstvo sa začína v Duklianskom priesmyku a končí na Devíne, alebo aj naopak. Od Štefánikovej mohyly pokračuje ako Štefánikova magistrála.

Cesta hrdinov SNP je dlhá asi 750 kilometrov. Prejsť ju môžete približne za mesiac. Povedie vás ňou červená značka. Ak nemáte toľko času alebo odvahy, nemusíte ju prejsť naraz, ale napríklad každý rok len časť trasy, až ju nakoniec prejdete celú.

Na tejto ceste prejdete pozdĺž celého Slovenska, čím spoznáte mnoho zaujímavých miest, ľudí, zvierat, rastlín, vrchov, lesov, lúk a užijete si nádherné výhľady.
Na trase môžete obdivovať aj krásy miest, napríklad Bardejova, Myjavy, Trenčína či Bratislavy.

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - castle 2120935 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Zdroj: pixabay.com

Prejdete aj vrchom Ďumbier, ktorý je na tejto trase najvyšší, takisto stredom Európy a niekoľko kilometrov pôjdete po trase, ktorá sa nachádza na území Českej republiky.

Po ceste narazíte aj na útulne, chaty a rôzne miesta, kde sa môžete najesť, no nie sú až tak blízko seba, preto si môžete užiť viac času v prírode bez moderných výdobytkov a oddýchnuť si napríklad v stane, hamake či pod širákom. Veď čo môže byť krajšie ako spánok na čerstvom vzduchu a v úplnej tme?

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - camping 2496461 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Zdroj: pixabay.com

Pri tomto dobrodružstve zažijete naozaj všelijaké počasie, záleží aj na tom, v akom ročnom období sa na cestu vydáte. Dôležité je pripraviť sa na to najmä vhodným oblečením a inou potrebnou výbavou. Ani v lete totiž niektoré noci nebývajú práve teplé, ak sa rozhodnete pre spánok v prírode.

Baliť by ste si nemali príliš veľa vecí, pretože s ľahším batohom sa vám bude kráčať určite lepšie. Dnes už existujú veľmi ľahučké a zároveň funkčné alternatívy stanov, spacákov, oblečenia, uterákov či iného vybavenia.
Pitná voda a čisté pramene nie sú vždy k dispozícii, preto sa vám veľmi zíde fľaša s filtrom.

Trasu môžete prejsť vo všelijakých topánkach, ale ak sympatizujete s chôdzou naboso, zážitok a voľnosť môžete dopriať aj vašim nohám, ktoré rady preskúmajú rôzne povrchy. Dokonca môžete zvoliť aj možnosť medzi tým a obuť si barefoot alebo minimalistickú obuv.

Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu - shoes 1638873 960 720 - Vydajte sa na nezabudnuteľnú cestu
Zdroj: pixabay.com

Pokiaľ pôjdete na takúto cestu samy, veľa sa o sebe dozviete a zosilniete, nielen fyzicky, ale aj psychicky a možno vám to aj pomôže zistiť, či smer, ktorým v živote idete, je pre vás ten správny.
Ak pôjdete s kamarátom, partnerom, či skupinou ľudí, bude to zase iné. S partnerom, či kamarátom si pravdepodobne utužíte vzťah a viac sa spoznáte. So skupinou sa zabavíte a viac spoznáte medzi sebou.

Akokoľvek sa rozhodnete, určite to bude zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete a pravdepodobne vám nejakým spôsobom zmení život.

Zdroje:
kpt.sk
cestasnp.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode