zdielať

Ako sa človek stal tovarom na internete

sociálne siete - merakist CNbRsQj8mHQ unsplash scaled - Ako sa človek stal tovarom na internete
Vydržíte aspoň týždeň bez sociálnych sietí? Merakist

Jednoduchá otázka: Pozriete sa na svoj telefón ráno pred tým ako idete na toaletu, alebo si ho beriete so sebou na toaletu?

Čo s odpoveďou: Ak jedna z možností reprezentuje Vaše ráno, potrebujete si pozrieť dokumentárny film The Social Dilemma. Potrebujete pochopiť čo sa s Vami deje.

Koľko času denne strávite (scrollovaním, lajkovaním, označovaním atď.) na sociálnych sieťach? Myslíte, že je to v poriadku – veď sociálne siete riadite Vy? Opak je pravdou. Sociálne siete riadia Vás. Umelá inteligencia, ktorá nepozná slovo morálka vám podhadzuje veci, o ktorých si myslí, že ich musíte vidieť. Na sociálnej sieti ste zaškatuľkovaný podľa toho, čo a kedy pozeráte, čo lajkujete a čo robíte. Hoci nechcene, prezradíte kedy pracujete, kedy spíte, kedy športujete, kde bývate, akým spôsobom ste ovplyvniteľný. Klikáte na reklamy a články, mnoho krát bez rozmyslu. Nutkanie pozerať sa na mobil je silnejšie ako Vy. Skúste týždeň vydržať bez sociálnych sietí. Podarí sa Vám to? Asi nie. Vo vymýšľaní výhovoriek sami pred sebou, prečo skontrolovať telefón sa ľudia stali profesionálmi.

Sociálne siete zarábajú peniaze na tom, že nás predávajú. Vo filme The Social Dilemma o svojich skúsenostiach s prácou pre sociálne siete a spoločnosti ako google, hovoria viacerí morálne založení ľudia, ktorým v hlave vŕtala otázka:“ Kde sa podel morálny aspekt na internete?“.

Konšpirácie, „fake news“, nenávistné komentáre, šikana, reklama, produkty, hazard, únik informácií – aj o tomto sú sociálne siete. To však ľudí nezaujíma, lebo: „Kto nie je online, nežije.“ To, že sociálne siete ničia planétu, ľudské osudy, aj celé rodiny je niečo čo si neuvedomíte bez toho aby ste si pozreli dokument.

Okrem zamestnancov spoločností ako google, instagram a facebook sa vo filme ukážu aj odborníci ako napríklad Jaron Lanier, autor knihy „Ten Arguments for Deleting Your Social Media Accounts Right Now“. Vo filme, napriek tomu, že ide o dokument, sa nachádzajú aj hrané časti. Tak môžete lepšie pochopiť o čom odborníci hovoria. Ako ľahko sa stanete produktom sociálnych sietí. Ako ľahko zmeníte správanie a stanete sa závislými. Ako ľahko zmeníte hodnoty na základe toho, koľko ľudí zdieľalo nejakú informáciu (o ktorej nevieme či je pravdivá). Toto a ešte mnoho ďalšieho sa dozviete vo filme.

zdroj: https://www.thesocialdilemma.com/

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode