zdielať

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe - mmt05 1 - Turecká kuchyňa nie je len o kebabe
Zdroj: shutterstock

Väčšina obyvateľov Slovenska pozná z tureckej kuchyne len kebab. Turecká kuchyňa je omnoho zaujímavejšia.

Turecká kuchyňa je stará viac ako tisíc rokov. Ide o kombináciu ázijskej a stredomorskej kuchyne. Po francúzskej kuchyni je druhá najlepšia na svete a mnoho turistov navštevuje Turecko kvôli fantastickej gastronómii. Ich kuchyňa je zamerané prevažne na jahňacie a kuracie mäso, bravčové je kvôli náboženstvu zakázané.. Spolu s väčšinou jedál pravidelne jedia chlieb alebo pitu. Typickou prísadou do jedál je kôpor. Turci ho často používajú pri mäsách na šťave, ale aj v šalátoch. Okrem toho pre Turecko je typické pridávanie rôznych korenín do varenia, napríklad šafránu.

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe - 20170920 195328 e1512656058978 768x1024 - Turecká kuchyňa nie je len o kebabe
Autor: Simona Jurigová

Kumpír

Kumpír patrí medzi jednu z najväčších pochúťok Tureckej kuchyne. Ide o pečený zemiak, ktorý sa robí v alobale v peci na drevo. Zemiak sa pečie už narezaný. Po vytiahnutí z pece sa pridá do vnútra zemiaku maslo, čierne korenie, chilli alebo syr. Postupne vznikne plnka, ktorá sa poriadne vymieša. Hosť si potom môže do neho pridať napríklad cesnakový dresing alebo inú omáčku. Následne sa pridávajú napríklad olivy, hrášok, kukurica alebo čokoľvek podľa predstáv.

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe - kumpir - Turecká kuchyňa nie je len o kebabe
Autor: Simona Jurigová

Turecký med 

Turecký med je aj na Slovensku veľmi obľúbený, napriek tomu jeho turecká chuť je iná. Ide o tvrdú cukrovinku, ktorá sa skladá z medu, vody, vaječných bielok a sekaných orieškov.

Stará dobrá klasika

Pre tých, ktorí majú radi klasiku kebab, v Turecku je možnosť ochutnať ho z kuracieho, morčacieho a teľacieho mäsa. Hoteloví hostia vo väčšine hotelov ho nejedia vo forme v akej ho poznáme u nás. U nich sa zvyčajne podáva s dresingom, ale bez zeleniny a placky. Kto však miluje formu kebabu akú pozná u nás,  môže si ho zabaliť do typického tureckého pita chleba.

Borek

Borek je sladký alebo slaný koláč, ktorí Turci s obľubou podávajú na raňajky, alebo ho konzumujú ako dezert. Medzi veľmi obľúbené verzie tejto pochúťky patrí napríklad syrová, alebo syrová s kôprom.

Sladká pochúťka baklava je ideálnym dezertom po obede

Baklava patrí medzi sladkosti, za ktorými cestujú ľudia do Bulharka, Grécka a Turecka. Pôvodom je z tureckej časti Osmanskej ríše. Názov baklava sa používa v mnohých jazykoch.  ide o veľmi sladký zákusok, ktorý pozostáva z lístkového cesta, plneného orieškami a osladeného medom alebo sirupom. Táto pochúťka je ideálna pre skutočných milovníkov sladkého.

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe - 20170920 203753 e1512656147973 1024x768 - Turecká kuchyňa nie je len o kebabe
Autor: Simona Jurigová

Turecká káva je aj spoločenský proces

Pravá turecká káva je v skutočnosti veľmi silná. Pri správnom varení aj niekoľkokrát prejde varom. Príprava kávy bola v minulosti aj spoločenský proces. Využívala sa pri zásnubách. Úlohou budúcej nevesty bolo uvariť dobrú kávu pre rodičov budúceho manžela. Tento turecký rituál využívali nevesty, ktoré sa nechceli vydávať. Namiesto cukru pridali do horúcej lahôdky soľ, alebo ju nechtiac vyliali.

Stravovanie v hoteloch je v Turecku skutočnou gastronomickou pochúťkou a vizuálnym zážitkom

Turecko a jeho all inclusive koncepty patrí medzi turistami medzi tie najluxusnejšie. Hotely poskytujú široký výber jedál. Vo väčšine hotelov sú možnosti stravovania 24 hodín denne. Mnohé hotelové siete si potrpia na a-la carte reštaurácie a s obľubou ich otvárajú v hoteloch. Najčastejšie ide o domácu tureckú, stredomorskú alebo rybiu reštauráciu, taliansku, francúzsku či japonskú kuchyňu. Okrem skvelých chutí, Turci si potrpia aj na vizuálnu stránku jedla. Pozerať sa na ich koláče je pre mnohých ľudí priam vizuálnym zážitkom. Často pečú torty s rôznymi zástavami, či v tvare zvierat.

Turecká kuchyňa nie je len o kebabe - 20170920 205312 e1512655947364 768x1024 - Turecká kuchyňa nie je len o kebabe
Autor: Simona Jurigová
Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode